Sześćdziesięciolecie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku: Synagoga z Połańca perłą wśród unikatów

  • 13.05.2018, 10:00
  • Tomasz Majdosz
Podziel się:
Oceń:
Sześćdziesięciolecie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku: Synagoga z Połańca perłą wśród unikatów Archiwum MBL w Sanoku Bryła synagogi już stoi. Dach pokryty gontem, konstrukcja ścian zrębowa, do których wykorzystano drewno jodłowe. Połaniecka synagoga orientowana jest na wschód, w stronę Izraela, identycznie jak oryginalna i z zachowaniem sztuki budowania synagog.
Takiego obiektu nie posiada żadne muzeum etnograficzne w Polsce. Budynek stanowi ewenement w skali Europy, a budowę jego zainicjowali entuzjaści tradycyjnego rzemiosła ze Stanów Zjednoczonych.

Niegdyś stała na przedpolu rynku w Połańcu - malowniczej miejscowości w południowo-wschodniej części dzisiejszego województwa świętokrzyskiego. Z jej sali modlitw można było zapewne dojrzeć nurt Wisły, rzeki dzielącej dwa województwa i dwa regiony. Nikt by nie przypuszczał, że za około siedemdziesiąt lat los synagogi połanieckiej skrzyżuje się z naszym miastem, a wspólny śpiew rabinów "Szema Israel, Adonaj elochenu, Adonaj echad" połączy przeszłość z przyszłością.

Kol haneszama tehalel Adonaj!

Wszelki duch niechaj chwali Pana! Albowiem w trakcie realizacji ogromnego przedsięwzięcia, jakim była budowa Rynku Galicyjskiego (2009-2011), pojawiły się pierwsze zwiastuny działań zmierzających do zrealizowania pomysłu postawienia w parku etnograficznym wyjątkowej synagogi.

- Nasze muzeum na wolnym powietrzu, w którym mieści się cały tygiel kulturowy Karpat, dostało niebywałą szansę uzupełnienia o tak kluczowy element, jakim jest drewniana synagoga. Muszę przyznać, że odzwierciedlenie złożoności i wielokulturowości regionu w sanockim Skansenie to było moje marzenie - mówi Jerzy Ginalski, dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

W 2011 roku na terenie Skansenu zorganizowano międzynarodowe warsztaty ciesielskie, na które zjechało ponad 200 cieśli i studentów z całego świata m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Japonii, Niemiec, Czech. Efektem prac była zrekonstruowana unikatowa więźba dachowa wraz ze sklepieniem nieistniejącej synagogi z Gwoźdżca na Ukrainie, która trafiła na stałą wystawę Muzeum Żydów Polskich w Warszawie.

 

Więcej o synagodze z Połańca przeczytacie w numerze 18 Korso Gazety Sanockiej.

Tomasz Majdosz

Zdjęcia (2)

Precyzja i dokładne odwzorowanie oryginalnych zdobień. Na zdjęciu rekonstrukcja aron ha-kodesz, szafy na Torę. Konserwator z Muzuem Budownictwa Ludowego w Sanoku nanosi napis w jidysz, używając do tego prawdziwego złota. Być może do szafy trafią oryginalne Tory obrzędowe.
Połanieccy Żydzi na froncie swojej synagogi, wśród nich funkcjonariusz służb mundurowych. Starsi chłopcy, od lewej, zwani bar micwa, czyli młodzi Żydzi, przygotowujący się do dorosłego życia religijnego. Zdjęcie z lat 30. XX wieku. Czy któraś z osób na fotografii przypuszczałaby, że ich piękna synagoga, niemal jak w wehikule czasu, przeniesie się kilkaset kilometrów na południe, w zmienionej, odrestaurowanej formie?
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe

jakiś kod
optAd360 AI Engine -please insert this code on EVERY PAGE at the top of thesection- ---------------------------------------------------------------