Uczestnicy rajdu witali wiosnę w gminie Besko

  • 12.05.2018, 14:30
  • Janusz Kusiak
Uczestnicy rajdu witali wiosnę w gminie Besko Janusz Kusiak Udział w rajdzie wzięły 134 osoby ze Szkół Podstawowych w Besku, Długiem, Niebieszczanach oraz Sanoku (nr 2 i 8). Uczniowie odwiedzili m.in. cmentarz z okresu I wojny światowej w Mymoniu.
Nietypowo jak co roku, bo dopiero 27 kwietnia, miał miejsce organizowany przez Zarząd Oddziału PTTK "Ziemia Sanocka" XVII Rajd "Witaj Wiosno". Przeszkodą, aby przygotować go tradycyjnie w pierwszych dniach wiosny, okazał się padający śnieg oraz przypadające w tym czasie święta.

Współorganizatorem i gospodarzem tegorocznej edycji już po raz trzeci w całej historii była gościnna gmina Besko z wójtem Mariuszem Bałabanem na czele. To właśnie tutaj siedemnaście lat temu rozpoczął się wciąż cieszący się bardzo dużą popularnością cykl wiosennych rajdów.

Udział w rajdzie wzięły 134 osoby ze Szkół Podstawowych w Besku, Długiem, Niebieszczanach oraz Sanoku (nr 2 i 8). Nad ich bezpieczeństwem czuwało 10 opiekunów oraz dwóch przewodników PTTK Sanok - Jan Adamczyk oraz Janusz Kusiak. Rajd społecznie poprowadził przewodnik górski i zapalony rowerzysta Edward Szychowski. Trasa prowadziła malowniczymi wzgórzami do cmentarza z okresu I wojny światowej w Mymoniu, a następnie przełomowym odcinkiem Wisłoka do Beska. Po drodze uczestnicy mogli się dowiedzieć wielu ciekawych informacji od przewodnika, np. o przebiegu wielkiej wojny na naszym terenie czy zjawiskach geologicznych w Karpatach, których pokłosiem jest m.in. powstanie Jaru Wisłoka. Docierając do Beska, młodzież miała okazję zwiedzić jeden z ważniejszych zabytków gminy, jaki niewątpliwie jest zabytkowy drewniany kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z 1755 r.

Po zwiedzeniu tej cennej świątyni wójt Mariusz Bałaban zaprosił uczestników rajdu do Domu Ludowego, gdzie panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Besku przygotowały pyszny poczęstunek. Po posiłku Kazimierz Wolański, sekretarz gminy Besko wraz Jadwigą Mermer, dyrektor Zespołu Szkół w Besku i Januszem Kusiakiem, pracownikiem Biura Oddziału PTTK w Sanoku, podsumowali rajd, wręczając przedstawicielom szkół ufundowane przez gminę pamiątkowe statuetki, opiekunom i przewodnikom książki, a dzieciom plakietki oraz mapy. Tym miłym akcentem zakończono kolejny już rajd i na dobre przywitano wiosnę, którą widać już za oknem.

 

Janusz Kusiak

Zdjęcia (7)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe

optAd360 AI Engine -please insert this code on EVERY PAGE at the top of thesection- ---------------------------------------------------------------