Droga, która dzieli

  • 22.05.2018, 18:00
  • Tomasz Majdosz
Podziel się:
Oceń:
Droga, która dzieli Tomasz Majdosz - Gdy nie pada deszcz, jakoś uda się choć kawałek przejechać tą drogą, gdy jest mokro, droga zamienia się w grzęzawisko - twierdzą mieszkańcy i właściciele pól w Falejówce i Raczkowej.
Odcinek łączący dwie wioski pod Sanokiem biegnie przez pola orne. Mieszkają tam także ludzie. Droga w połowie usypana jest kamieniami, w połowie to zwykła błotnista ścieżka.

Pan Augustyn to energiczny osiemdziesięciopięciolatek. Laską wskazuje miejsce, gdzie samochód z drewnem o mały włos by się nie wywrócił. Na samym szczycie, gdzie biegnie bardzo stromo droga, znajduje się jego pole.


- Owszem, wysypali od Falejówki kamienie, ale wielkie, panie, że drogi się nie utrzymają. Ciągniki roztrącają je na boki, poza tym wody opadowe spływają, podmywając ten odcinek drogi.
W porze suchej zalega kurz, od strony Raczkowej błotnista droga przez cały czas jest podmokła. Problemy z dojazdem do swojego domu ma również pan Marcin, mieszkaniec Falejówki, którego działka mieści się w połowie feralnej drogi.


- Narzeczona raz z płaczem poszła do sołtysa, bo zimą nie dało się w ogóle wyjechać. Samochód zostawialiśmy wówczas na dole. To sąsiedzi krzywo patrzyli, bo na ich polu auto parkujemy. W porze suchej z trudem, ale udaje się dojechać. Mamy małe dziecko, więc w miarę dobra droga by się przydała.
Sołtys Falejówki przyznaje, że mieszkańcy interweniowali u niego w tej sprawie, ale fundusze sołeckie nie pozwalają na remont gminnej, polnej drogi.
- Na razie droga spełnia standard drogi polnej. Wyłożyliśmy na niej tłuczeń, pozostałe prace są wstrzymane z uwagi na bark pieniędzy i na fakt, że droga musi samoczynnie się utwardzić - mówi Lesław Łuczka, sołtys Falejówki.
Pani Monika też z problemami dojeżdża do swojego pola, nawet ciągnik czasami nie daje rady.


- Ani od strony Raczkowej, ani Falejówki nie dojedziemy, jesteśmy w takim trochę potrzasku. Gdy nie popada, to pół biedy, pomalutku da się wytoczyć, choć strach jest.
Również sołtys Raczkowej zdaje sobie sprawę z uciążliwego odcinka, ale podobnie jak w Falejówce, u niego też jest ograniczony budżet sołecki.
- Od strony naszej wioski są tylko wykonane roboty ziemne - mówi Jerzy Szałankiewicz, sołtys Raczkowej - tam można tylko ciągnikiem albo samochodem z napędem dojechać. Drogę dałoby się zrobić, ale priorytetem są drogi gminne dojazdowe wewnątrz wioski, nie polne. Budżet mamy w granicach 30-40 tysięcy, a to niewiele.


- W mojej wiosce są drogi gminne błotniste, po których ludzie codziennie chodzą do domu i one są na pierwszym miejscu. Proszę zobaczyć fatalny stan drogi powiatowej Grabówka-Falejówka - dodaje Lesław Łuczka.
Mieszkańcy wskazują, że kilkumetrowy odcinek pomiędzy główną drogą w Falejówce, a tą łącząca drogę przez wzniesienie i dalej do Raczkowej wyasfaltowany został jeszcze za czasów Mariusza Szmyda, byłego wójta gminy Sanok. Potem prace stanęły w miejscu.


- Roboty drogowe na terenie gminy realizowane są w oparciu o podejmowane uchwały zebrań wiejskich. To mieszkańcy poszczególnych miejscowości w ramach tzw. "środków do dyspozycji sołectw", które zabezpieczono w budżecie gminy, decydują o ich wydatkowaniu, dokonując demokratycznego wyboru na zebraniu wiejskim poprzez podjęcie stosownej uchwały - mówi Łukasz Mendyka z gminy Sanok w imieniu wójt Anny Hałas. -  W związku z powyższym, mieszkańcy na kolejnym zebraniu wiejskim powinni poczynić starania, aby w sposób jednoznaczny w formie uchwały przekazać środki na powyższy cel.
Pan Augustyn macha ręką w geście rezygnacji, póki co nic nie uprawia na swoim polu, który stoi odłogiem. - Może przyjdzie czas, że ktoś wzmocni nam w końcu tę drogę, może doczekam takiego dnia.

Tomasz Majdosz

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Mariusz Marciniak Garby koło środy wlkp
Mariusz Marciniak Garby koło środy wlkp 18.07.2018, 16:15
Droga muśi być spulna dla mieskancuf w systkich

Pozostałe