Pamięć zaklęta w teledysku. Link do teledysku

  • 11.06.2018, 11:00
  • Tomasz Majdosz
Podziel się:
Oceń:
Pamięć zaklęta w teledysku. Link do teledysku Fot. Fragment teledysku Młode wokalistki z "Soulu" bardzo emocjonalnie podeszły do utworu opowiadającego o poświęceniu się jednego człowieka dla drugiego. W ten sposób opowiedziana historia rodziny Ulmów stała się żywa i zapadająca jeszcze głębiej w pamięć.
Wspólny projekt artystów z Sanoka i regionu, przy zaangażowaniu samorządowca oraz wsparciu posłów i środowiska księży doczekał się ogromnego sukcesu.

Teledysk do utworu "Egzekucja w Markowej" w wykonaniu sanockiego Zespołu Wokalnego "Soul" zdobył pierwszą nagrodę w kategorii "teledyski" na XXXIII Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów "KSF Niepokalana 2018" w Warszawie. Film nagrała Karpacka Grupa Filmowa według reżyserii i scenariusza Rafała Gużkowskiego, w ramach projektu "Patriotyzm w muzyce zaklęty", realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sanoku.

Zadanie sfinansowano z funduszy Muzeum Historii Polska także w ramach innego programu "Patriotyzm jutra". Część projektu obejmuje również wydanie płyty zespołu "Soul" pt. "Uwierz Polsko". Pomysłodawcą i koordynatorem całego przedsięwzięcia był Damian Biskup, radny Starostwa Powiatowego w Sanoku.

Autorem muzyki jest Monika Brewczak do słów wiersza poetki Marii Szulikowskiej. Utwór opowiada o tragicznym wydarzeniu z 24 marca 1944 roku, kiedy żandarmeria niemiecka w miejscowości Markowa rozstrzelała Józefa i Wiktorię Ulmów wraz z ich siedmiorgiem dzieci za ukrywanie ośmiorga osób z dwóch żydowskich rodzin Szallów i Goldmanów.

Bohaterstwo Polaków jako wyraz poświęcenia dla drugiego człowieka w czasie wojny 1939-1945 doczekało się upamiętnienia w postaci otworzenia (17 marca 2016 roku) w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów.
Organizatorem festiwalu jest Katolickie Stowarzyszenie Filmowe im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i

Samorząd Mazowiecki. Do konkursu nadesłano 110 prac z 16 krajów: Chorwacji,  Czech, Cypru, Dominikany, Egiptu, Indii, Indonezji, Libanu, Sudanu, Ukrainy, USA, Wenezueli, Włoch, Węgier, Turcji i Polski. Prace oceniało jury w składzie ks. dr Ryszard Gołąbek (SAC) - medioznawca, przewodniczący jury, reżyser Romuald Lech Wierzbicki, reżyser Halina Czerniakowska, reżyser, aktor Eugeniusz Jachym, redaktor Sławomir Majcher, dr Joanna Zienkiewicz.

Festiwal rozpoczął się 20 maja, a zakończył tydzień później uroczystą galą wręczenia nagród i koncertem.
O sukcesie teledysku "Egzekucja w Markowej" relacjonowały gazety i portale z całego świata, m.in. obszerne sprawozdania w "Pulsie Polonii" z Australii czy na rzymskim portalu "Aletea".

Link do teledysku "Egzekucja w Markowej" poniżej.

Rozmowa z twórcami utworu i teledysku "Egzekucja w Markowej" Moniką Brewczak, założycielką wokalnego zespołu "Soul" i Rafałem Gużkowskim, na co dzień dyrektorem MOPS Sanok, reżyserem filmowym zrzeszonym w Karpackiej Grupie Filmowej w aktualnym numerze Korso Gazeta Sanocka.

 

Tomasz Majdosz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe