Czerwonka na festiwalu hipisów

  • 9.08.2018, 13:03 (aktualizacja 09.08.2018 13:37)
  • Redakcja
Czerwonka na festiwalu hipisów pixabay.com Kilkadziesiąt osób z objawami zatrucia trafiło do szpitali w Krośnie, Jaśle i Sanou. U pięciu z nich badania potwierdziły czerwonkę
Na obecną chwilę Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie potwierdziła pięć przypadków czerwonki wśród osób biorących udział w festiwalu hipisów na Podkarpaciu.

5 sierpnia do Wojewódzkiego Szpitala w Krośnie zgłosiło się około 30 osób z objawami gastrycznymi. Byli to uczestnicy zgrupowania określanego jako „Tęczowy Krąg” lub „Rainbow family”, którzy przebywali w miejscowości Góra Moszczaniecka.

8 sierpnia u 5 osób w pobranym materiale do badań potwierdzono obecność pałeczki Shigelle sonnei, które wywołują tzw. czerwonkę bakteryjną.

- Na dzień 8 sierpnia w Szpitalach w Sanoku, Jaśle i Krośnie hospitalizowanych jest 8  osób, w tym 2 dzieci. Państwowa Inspekcja Sanitarna nadal prowadzi dochodzenie epidemiologiczne w celu  z  ustalenia  przyczyny wystąpienia zachorowań oraz podejmuje działania zmierzające do minimalizacji  zagrożenia związanego z  rozprzestrzenianiem się zakażeń. W dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, pod przewodnictwem wojewody i z udziałem specjalistów epidemiologów, na którym ustalono działania w kierunku ograniczenia rozprzestrzeniania się zagrożenia i ochrony mieszkańców województwa - czytamy w komunikacie wydanym przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie.

Służby informują, że do badań pobrano próbki wody  z wodociągu  w  Jaśliskach – woda odpowiada wymaganiom. Pobrano również wodę przed uzdatnianiem w Sieniawie. Wyniki badań będą na bieżąco publikowane na stronie PPWIS. Oba wodociągi są na bieżąco badane i nadzorowane przez PIS – woda w sieci wodociągowej jest bezpieczna do spożycia.      

- Zwracamy się z apelem do mieszkańców oraz uczestników wspomnianej imprezy o bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny i przekazujemy najważniejsze informacje o tzw. chorobach brudnych rąk, do których zalicza się miedzy innymi stwierdzona czerwonka - apelują służby.

Czerwonka bakteryjna to choroba zakaźna wywołana przez bakterie z rodzaju Shigella. Objawia się przede wszystkim krwawymi stolcami, bólami brzucha, gorączka. Okres wylęgania to ok. 2-5 dni. Dolegliwości najczęściej ustępują samoistnie po 5-10 dniach. Ciężkie infekcje mogą zagrażać dzieciom do lat 2 i osobom w podeszłym wieku oraz ze spadkiem odporności. Nie ma potrzeby hospitalizacji w przypadku łagodnego przebiegu.

Redakcja
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Przepraszamy, ale możliwość komentowania jest niedostępna.

Pozostałe