Noc spadających gwiazd

  • 10.08.2018, 08:06
  • Martyna Sokołowska
Noc spadających gwiazd pixabay.com
W nocy z 12 na 13 sierpnia będzie można zobaczyć nawet kilkaset spadających gwiazd na godzinę - to właśnie na ten dzień przypada maksimum roju Perseidów, czyli meteorytów.

Potocznie nazywamy je "spadającymi gwiazdami", a perseidy to nic innego, jak okruchy skalne z kosmosu spalające się po wejściu w atmosferę. Ślad właśnie takiego procesu obserwujemy na niebie jako krótkotrwały, szybki błysk. Najlepiej widoczne są pomiędzy 12, a 13 sierpnia. Tym razem najwięcej meteorów będzie można zobaczyć w nocy między godziną 20, a 10 rano. Co godzinę spadnie nawet kilkaset gwiazd.

Rój widoczny jest od około połowy lipca każdego roku, ze szczytem aktywności pomiędzy 9 - 14 sierpnia. Meteory widoczne są na całym niebie, najlepiej widoczne na półkuli północnej. Tak jak inne roje meteorów są one najbardziej aktywne tuż przed świtem.

Perseidy najlepiej oglądać tam, gdzie obserwacji nieba nie zakłóca miejskie oświetlenie. W Bieszczadach mamy kilka takich miejsc, np. w Stuposianach, gdzie od kilku lat funkcjonuje Park Gwiezdnego Nieba “Bieszczady”. Pokazy w zależności od liczby chętnych i pogody odbywają się na Przełęczy Wyżnej, Stuposianach lub Dwerniku. 

Martyna Sokołowska
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Przepraszamy, ale możliwość komentowania jest niedostępna.

Pozostałe