Na tropie skamielin i skamieniołości

  • 24.08.2018, 12:42 (aktualizacja 24.08.2018, 13:47)
  • Anna Twardy

Podziel się:

Oceń:

Na tropie skamielin i skamieniołości Anna Twardy
Witold Knurek, mieszkaniec Beska, ma osobliwą pasję. Kolekcjonuje skamieniałości i skamieliny, a także minerały. W swojej kolekcji ma przedmioty, które liczą nawet kilkaset milionów lat.

Jego przygoda rozpoczęła się 20 lat temu. To wtedy pan Witold w skałach na Przełomie Wisłoka natrafił na skamielinę przedstawiającą makrelę.

- Ryba była odbita na dużym głazie. Miałem szczęście, że odłupała się w ten sposób - wspomina. - Tak mnie to zafascynowało, że postanowiłem przynieść ją do domu. Tak się zaczęło. Jest ona dla mnie najcenniejszym eksponatem. Również dlatego, że to dość nietypowe znaleźć rybę na piaskowcu. Później przynosiłem do domu rzeczy, które znajdowałem sam, przez kontakty czy na spotkaniach takich pasjonatów jak ja. Zacząłem jeździć na wystawy i zdobywać wiedzę na ten temat.

Przyznaje, że paleontologia to rozległa dziedzina, trudno ją zgłębić. W gromadzeniu eksponatów pomagają panu Witoldowi synowie, którzy na urodziny czy imieniny swojego taty wyszukują różne okazje i wzbogacają jego kolekcję.

Eksponaty pana Witolda pochodzą głównie z Podkarpacia, w tym z Przełomu Wisłoka czy Rudawki Rymanowskiej. Zdarzają się również rzeczy zdobyte zagranicą. W swoich zbiorach na sporo skamieniałego drewna, które powstało dzięki drobnym krzemkom. Prawdziwego drewna już w nich nie ma, ale pozostał jego kształt i struktura. Największy okaz, jaki ma, waży 180 kg. Wśród eksponatów jest również bardzo dobrze zachowany okaz trylobita w bryle, pierwszego zwierzęcia, jakie żyło na Ziemi.

Cały tekst przeczytasz w najnowszym numerze Korso Gazety Sanockiej.

Anna Twardy

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
PB
PB 05.04.2020, 11:02
Nie oceniajcie gościa pochopnie. Z tego co na dzień dzisiejszy wiem wszystkie artefakty znalezione przez tą osobę zostały przekazane od publicznego oglądania w Domu Dziedzictwa. Nie wiem czy okaz ryby i innych okazów przetrwały by do DNIA DZISIEJSZEGO . Więc każdy kto jest zainteresowany i ciekawy może oglądać .
J23
J23 12.10.2019, 23:35
Zabytek: przedmiot lub nieruchomość związana z egzystencją człowieka
Johny
Johny 25.08.2018, 22:10
Facet przywłaszczył sobie zabytek archeologiczny, za mniej znaczące fanty można dostać 3 lata, zgłoszenie idzie do wojewódzkiego konserwatora zabytków i prokuratury co do egalności pozyskania
Mieszkaniec
Mieszkaniec 25.08.2018, 19:19
Całe pokolenia chodziły oglądać tę rybę w skalkach a ten Pan sobie ją przywlaszczyl. I raczej zrobił to nielegalnie i bezprawnie. A ja się kilkanaście lat zastanawiałam co się z tym glazem stało. Smutne...
Roland
Roland 05.04.2020, 11:21
Całe pokolenia chodzą teraz do Beskiego Centrum Dziedzictw oglądają wiele okazów które bezpowrotnie mogły być utracone . A nadzień dzisiejszy okazy są opisane i zgłoszone legalnie ,zgromadzone w jednym miejscu .Zapraszamy do zwiedzania

Pozostałe