Bykowce. Uczcili pamięć bohaterów poległych podczas walki z oddziałami niemieckimi w 1939 roku

  • 10.09.2018, 15:59 (aktualizacja 12.09.2018, 12:55)
  • Redakcja
Podziel się:
Oceń:
Bykowce. Uczcili pamięć bohaterów poległych podczas walki z oddziałami niemieckimi w 1939 roku UM w Sanoku
10 września w Bykowcach obchodzono kolejną rocznicę walki oddziałów polskich i niemieckich w 1939 roku, podczas której poległo, po bohaterskiej obronie, sześciu żołnierzy Pułku Strzelców Podhalańskich z Sambora.

Wydarzenie to przypomina postać ppor. Mariana Zaremby oraz jego podkomendnych: szer. Ludwika Lisiaka, szer. Ignacego Matuszczaka, szer. Leona Piłata, szer. Leona Urbaniaka i szeregowca o nieznanym nazwisku, którzy ponieśli śmierć z rąk niemieckich oficerów. Ciała polskich żołnierzy spoczywają na cmentarzu w Bykowcach.

Obchody rozpoczęły się o godzinie 11.00 w Bykowcach. Rys historyczny wydarzeń września 1939 r. przybliżył dr Hubert Osadnik z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Pod pomnikiem poległych żołnierzy złożono wieńce i kwiaty. Następnie zgromadzeni przeszli na cmentarz, gdzie miała miejsce modlitwa i apel za poległych, a także salwa honorowa.

W uroczystościach udział wzięli m. in.: Poseł na Sejm RP dr Piotr Uruski, Wójt Gminy Anna Hałas, Burmistrz Sanoka Tadeusz Pióro, kombatanci, harcerze, środowiska patriotyczne, organizacje, mieszkańcy Bykowiec oraz zaproszeni goście.

Organizatorem tego wydarzenia jest Gmina Sanok we współpracy z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Bykowce „Moja Wieś” im. Stanisławy Tarnowieckiej, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. M. Boruty Spiechowicza oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Redakcja

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
ghjkl
ghjkl 12.09.2018, 18:40
nudzę się

Pozostałe