BIESZCZADY: Chatka Puchatka do liftingu. Kultowe schronisko będzie przebudowane

  • 4.10.2018, 13:00 (aktualizacja 04.10.2018 13:19)
  • Martyna Sokołowska
Podziel się:
Oceń:
BIESZCZADY: Chatka Puchatka do liftingu. Kultowe schronisko będzie przebudowane Anna Nowakowska Chatka Puchatka to jedno z najbardziej rozpoznawalnych i uwielbianych przez turystów schronisk w Polsce. Obowiązkowy przystanek podczas pobytu w Bieszczadach.
Kultowe schronisko na szczycie Połoniny Wetlińskiej zostanie przebudowane. W obiekcie powstanie oczyszczalnia ścieków, toalety i taras widokowy. Prace mają kosztować około 3,7 miliona złotych i zakończyć się w 2021 roku.

Połonina Wetlińska to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Bieszczadach. Rocznie odwiedza je około 150 tysięcy turystów. Zdecydowana większość z nich przystanek robi właśnie przy kultowej Chatce Puchatka. To najwyżej położone schronisko w Bieszczadach z ponad 60-letnią historią. Od 2015 roku własność Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Dyrekcja od momentu przejęcia zapowiadało remont legendarnego obiektu.

- Przebudowa i modernizacja schroniska jest konieczna, ponieważ budynek jest mocno wyeksploatowany - uważa Ryszard Prędki, dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

- Od wielu lat występują tu problemy związane z ograniczoną ilością wody, znaczną ilością ścieków, dużymi kosztami ogrzewania i zapewnieniem bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Stąd też konieczna jest modernizacja infrastruktury turystycznej, która będzie spełniać współczesne wymogi przeciwpożarowe, sanitarne i środowiskowe, a jednocześnie ograniczy koszty utrzymania do akceptowalnego poziomu i przyczyni się do ograniczenia zniszczeń w otoczeniu przyrodniczym - dodaje dyrektor. 

Głównym celem funkcjonowania obiektu pozostanie turystyka. Na potrzeby turystów ma być udostępniony taras, sala główna na parterze i sala na poddaszu oraz toalety. Zgodnie z projektem w obiekcie powstanie piwnica z pomieszczeniami technicznymi urządzeń koniecznych dla funkcjonowania budynku w tym: kotłownia, piwnica wielofunkcyjna, oczyszczalnia ścieków oraz pomieszczenie, gdzie będzie gromadzona deszczówka.

 Na parterze powstanie m.in. dyżurka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z pomieszczeniem pobytu straży Bieszczadzkiego Parku Narodowego, sala dla turystów, sale warsztatowe i gospodarcze dla GOPR i BdPN, toalety dla turystów oraz taras widokowy z wiatą. Na poddaszu z kolei pomieszczenia socjalne dla obsługi obiektu i sala dla turystów.

 Obiekt po remoncie ma służyć jako miejsce odpoczynku podczas wędrówki, gdzie będzie można zjeść posiłek i skorzystać z toalety oraz w sytuacjach awaryjnych jako miejsce noclegowe.

- Nie przewidujemy funkcjonowania schroniska jako obiektu hotelowego pobytu ani dla turystów, ani dla innej grupy użytkowników. Stale przybywać tam będzie jedynie obsługa schroniska i dyżurni GOPR w okresie służby - mówi dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Obiekt będzie wyposażony we własną oczyszczalnię ścieków i kotłownię na paliwo ekologiczne (olej rzepakowy). Na dachu zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne - ma być więc nowocześnie, ale i z duchem czasu - ekologicznie.

W przyszłości w sąsiedztwie Chatki Puchatka mają powstać także nowe ścieżki przyrodnicze, dyrekcja chce też powrócić do wypasu owiec na połoninach.

- Liczymy na to, że opracowany projekt gruntownej przebudowy rozwiąże znaczną część problemów związanych z funkcjonowaniem schroniska w tym szczególnym miejscu oraz przyczyni się do efektywniejszej ochrony cennego otoczenia przyrodniczego - podsumowuje dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Przebudowa schroniska zostanie dofinansowana z funduszy unijnych kwotą 2,3 miliona złotych. Umowa na ten cel została podpisana 1 października i będzie realizowana w ramach Programu dla Bieszczad.

**

Schronisko Chatka Puchatka zostało zbudowane przez Wojsko Polskie po drugiej wojnie światowej. W 1956 r. budynek przejęło Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, ale stał on nadal pusty. Przejściowo przez kilka lat opiekowali się nim od 1958 r. harcerze. Dopiero od 1967 r. pełnił funkcję całorocznego schroniska. Przez lata dobrym duchem Chatki był Leszek Pińczuk. Od roku Chatka Puchatka należy do Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Martyna Sokołowska

Zdjęcia (1)

Archiwum Bieszczadzkiego Parku Narodowego

Archiwum Bieszczadzkiego Parku Narodowego

Tak po modernizacji ma wyglądać kultowe schronisko.
  • TAGI:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
jaman
jaman 4.10.2018, 18:01
ale lipa

Pozostałe

jakiś kod
optAd360 AI Engine -please insert this code on EVERY PAGE at the top of thesection- ---------------------------------------------------------------