500 plus też nie pomoże... Co dalej z sanocką porodówką?

  • 5.10.2018, 09:26
  • Sabina Tworek
Podziel się:
Oceń:
500 plus też nie pomoże... Co dalej z sanocką porodówką? pixabay.com
Problemy z sanocką porodówką zaczęły się w 2016 roku. To wtedy zapadła decyzja o zawieszeniu działalności, a następnie zamknięciu oddziałów ginekologiczno-położniczego oraz noworodków. Póki co, nic nie zapowiada, aby ponownie zaczęły funkcjonować.

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Sanockiego radny Tomasz Gankiewicz zapytał obecnego na Sali Herbowej Henryka Przybycienia, dyrektora SP ZOZ w Sanoku, o dalsze losy placówki.

- Po objęciu przeze mnie stanowiska dyrektora podjąłem próbę utrzymania oddziałów - tłumaczył Przybycień. - Skompletowałem zespół lekarski, niestety gdy przyszło do uzgadniania warunków zatrudnienia, część lekarzy oświadczyła mi, że chce zmniejszenia wymiaru etatu lub że nie jest zainteresowana dalszym pełnieniem dyżurów.

Dyrektor Przybycień wyjaśnił, że losy porodówki i tak stałyby pod znakiem zapytania, ponieważ w ostatnich latach liczba porodów systematycznie malała.

- Szpitale, w których jest poniżej 400 urodzeń rocznie, nie powinny posiadać oddziałów położniczych, tym bardziej, jeśli w promilu 40 kilometrów znajduje się inny szpital zapewniający opiekę rodzącym - mówił. - Analizując liczbę porodów, od 2005 roku były 794 urodzenia, w latach następnych: 840, 815, 793, 809, 751, 618, 629, 619. W roku 2014 odnotowaliśmy jedynie 478 urodzeń, a rok później 488. Zbliżamy się więc do minimalnego kryterium, dlatego warto zastanowić się, czy istnieją obecnie rzeczywiste potrzeby zdrowotne, aby wydatkować pieniądze na funkcjonowanie porodówki.

Henryk Przybycień zaznaczył, że oprócz problemów kadrowych, dużym utrudnieniem jest ograniczenie, które uniemożliwia szpitalom powiatowym prowadzenie tzw. ciąży patologicznej, w tym też ciąży bliźniaczej.

- Lekarze wybierają szpitale, w których mogą wykorzystać zdobytą wiedzę medyczną i rozwijać się zawodowo – tłumaczył. - Rozumiem presję społeczną i oczekiwania mieszkańców powiatu sanockiego, jednak patrząc pod względem stricte merytorycznym, bezpieczeństwa oraz zapewnienia jakości, na dzień dzisiejszy nie ma potrzeby przywrócenia oddziału położniczego w naszym szpitalu.

Radna Alicja Wosik nie zgodziła się z dyrektorem.

- Każda kobieta czułaby się bezpieczniej, gdyby mogła rodzić u siebie, a nie w pobliskich szpitalach – mówiła. - Sztuka zarządzania placówką polega na zrównoważeniu oddziałów dochodowych i deficytowych. Uważam, że oddziały te powinny istnieć, choć zdaję sobie sprawę, że przy braku kadry lekarskiej i pielęgniarskiej jest to bardzo trudne zadanie.

Radna Wosik dopytywała również o możliwość przeniesienia w przyszłości przychodni specjalistycznej z ulicy Lipińskiego w Sanoku do głównego kompleksu szpitala ze względu na wysokie koszty.

Dyrektor Przybycień zapewnił, że rozważa taką opcję.

- Problemem jest nie tylko kwestia przemieszczania się personelu medycznego i pacjentów, ale także trudności finansowe, kłopoty z dostępem do specjalistów i laboratorium - wyliczał. - Część aparatury medycznej musimy teraz dublować, ponieważ specjalistyczny sprzęt musi być dostępny zarówno w przychodni, jak i w szpitalu. Do tego dochodzą jeszcze problemy administracyjne - zaznaczył.

Jako złoty środek Henryk Przybycień proponuje nowy budynek, który łączyłby główny budynek szpitala z administracją i z oddziałem neurologicznym. Miejsca po oddziale pulmonologicznym i zakaźnym, zdaniem dyrektora, powinny być przeznaczone na przychodnie.

Sabina Tworek
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe

jakiś kod
optAd360 AI Engine -please insert this code on EVERY PAGE at the top of thesection- ---------------------------------------------------------------