Ruszyła budowa pomnika św. Michała

  • 8.10.2018, 08:16 (aktualizacja 08.10.2018 08:41)
  • Martyna Sokołowska
Podziel się:
Oceń:
Ruszyła budowa pomnika św. Michała Martyna Sokołowska
Pomnik stanie na placu św. Michała. Przedstawiał on będzie postać świętego z mieczem w uniesionej ręce i wężem pod stopą. Archanioł Michał jest patronem Sanoka. Jego postać została przedstawiona w herbie miasta.

Rzeźba będzie miała wysokość trzech metrów i stanie na dwumetrowym cokole z piaskowca. Wygląd i lokalizacja pomnika poprzedzone były analizami i wytycznymi archeologicznymi oraz konsultacjami z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Pomnik zaprojektowała Agnieszka Świerzowicz-Maślaniec, która wraz z mężem Markiem jest autorką dwóch innych sanockich monumentów: św. Zygmunta Gorazdowskiego (urodzonego w Sanoku, drugiego patrona miasta) i Jana Pawła II (stoi u wejścia do Fary).

Kilka lat temu budową pomnika Michała Archanioła zainteresowała grupę ówczesnych miejskich radnych, którzy podchwycili pomysł. Inicjatywę w głosowaniu poparli także inni radni z jednym zastrzeżeniem – pieniądze na jego budowę mają pochodzić z pieniędzy publicznych. Żywą dyskusję wywołał tez temat lokalizacji pomnika, padały różne propozycje, ale ostatecznie decyzji nie podjęto, a temat ucichł.

W ubiegłym roku za sprawą Komitetu Budowy Pomnika św. Michała Archanioła ruszyła zbiórka pieniędzy na budowę, a temat powrócił na radę miasta. Zgodnie z uchwałą radnych postument stanie na frontonie placu św. Michała, tuż przy ul. Piłsudskiego.

Całkowity koszt wykonania i posadowienia ma kosztować około 150 tys. zł.

Martyna Sokołowska

Zdjęcia (1)

Tak będzie wyglądał gotowy pomnik.
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe

jakiś kod
optAd360 AI Engine -please insert this code on EVERY PAGE at the top of thesection- ---------------------------------------------------------------