Powstała mapa pedofilii w polskim Kościele. Codziennie nowe zgłoszenia od ofiar

  • 15.10.2018, 13:57 (aktualizacja 15.10.2018 15:32)
  • Martyna Sokołowska
Podziel się:
Oceń:
Powstała mapa pedofilii w polskim Kościele. Codziennie nowe zgłoszenia od ofiar Mapa ze strony fundacji "Nie lękajcie się"
Interaktywna mapa kościelnej pedofilii w Polsce powstała z inicjatywy fundacji "Nie lękajcie się". Jak informują autorzy, jej uruchomienie ma być początkiem do szerokiej dyskusji wokół problemu pedofilii w Kościele. Do autorów mapy codziennie zgłaszają się kolejne skrzywdzone przez księży ofiary.

Mapa kościelnej pedofilii w Polsce zawiera informacje opublikowane wcześniej w lokalnych i ogólnopolskich mediach.

- Na mapie oznaczamy sprawców i podejrzanych, ale przede wszystkim ich ofiary stanowiące znacznie większą grupę, bo to krzywda dzieci i skrzywdzonych w dzieciństwie dorosłych leży w centrum naszych zainteresowań - wyjaśnia Artur Nowak, publicysta i prawnik zaangażowany w działalność fundacji "Nie lękajcie się"

Na mapie inicjatorzy oznaczają też niektóre miejscowości, z których otrzymali zgłoszenia od ofiar.

- Kolejne będziemy dodawać stopniowo w miarę uzyskiwania zgód od zgłaszających - dodaje Nowak.

A tych, jak wynika  z relacji naszego rozmówcy, codziennie wpływa co najmniej kilkanaście. Od początku uruchomienia mapy do dnia dzisiejszego jest ich już około 240.

- Skala problemu jest ogromna. Ludzie zasypują nas nowymi zgłoszeniami - piszą listy, e-maile, dzwonią, wysyłają tweety. Na bieżąco bardzo dokładnie je weryfikujemy, ponieważ to są bardzo delikatne sprawy i nie chcemy nikogo skrzywdzić - powiedział nam Marek Lisiński z fundacji "Nie lękajcie się".

Mapa powstawała przez kilka tygodni, ale weryfikacja materiałów, spraw i przypadków, które znalazły się na interaktywnej mapie zajęła członkom fundacji pięć lat.

Na mapie zostały zaznaczone potwierdzone przypadki związane z przestępstwem pedofilii w polskim kościele. Także sprawa z Hłudna pod Brzozowem, którą opisywaliśmy na naszym portalu. Proboszcz miejscowej parafii miał znęcać się fizycznie i psychicznie nad 13-letnim chłopcem, co miało doprowadzić go do samobójstwa.

Do tragedii doszło w grudniu 2007 roku. 13-letni Bartek powiesił się na drzewie. Zostawił list, w którym miał oskarżyć miejscowego proboszcza o bezpodstawne posądzenie go o kradzież. W liście napisał też, że nie chce już być "gwałcony" przez tego "pedofila" - ale słowa te później zamazał. Biegły z zakresu grafologii potwierdził autentyczność listu pozostawionego przez Bartka. Ksiądz został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat.

Na stronie www.nielekajciesie.org.pl po kliknięciu w ikonę zaznaczoną na mapie, w oknie po lewej stronie znajdzie się link do tekstu prasowego, w którym przeczytamy o konkretnym przypadku potwierdzonego przestępstwa pedofilii.

- Mapa nie pokazuje w tej chwili skali problemu kościelnej pedofilii. Specyfika przestępstw seksualnych wobec dzieci polega na tym, że ogromna większość z nich  nigdy nie wychodzi na światło dzienne. W wypadku przestępstw popełnianych przez osoby duchowne tabuizacja problemu jest jeszcze intensywniejsza ze względu na pozycję społeczną i autorytet nadany sprawcom przez Kościół - uważa Marek Lisiński.

Jednocześnie zachęca do kontaktu i ujawniania przypadków pedofilii. Wszystkie będą weryfikowane i po potwierdzeniu nanoszone na mapę.

Martyna Sokołowska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe