GMINA ZAGÓRZ: W ośrodku pomocy społecznej powstał klub samopomocy

  • 19.10.2018, 08:00 (aktualizacja 19.10.2018 08:09)
  • Martyna Sokołowska
Podziel się:
Oceń:
GMINA ZAGÓRZ: W ośrodku pomocy społecznej powstał klub samopomocy Martyna Sokołowska Budynek został ocieplony, ma nowy dach i panele fotowoltaiczne. Dzięki temu uda się zaoszczędzić na rachunkach za prąd.
Pracownicy pomogą napisać CV, wypełnić dokumenty, a także nawiązać kontakt z pracodawcą. - Wszystko po to, aby ułatwić naszym klientom start na rynku pracy - wyjaśnia Sylwia Drozd, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Zagórzu.

Klub samopomocy powstał w zmodernizowanym budynku Ośrodka Pomocy Społecznej w Zagórzu. Dzięki unijnym pieniądzom udało się ocieplić budynek, który przeszedł gruntowną termomodernizację, wymienić dach, a na nim zamontować panele fotowoltaiczne oraz zmodernizować instalację centralnego ogrzewania. Dzięki temu będzie cieplej i oszczędniej.

Przy budynku została też zamontowana winda, a toalety dostosowano do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych.

- Liczba naszych klientów cały czas rośnie - mówi Rafał Baryła z Urzędu Miasta i Gminy w Zagórzu.

- Sporo z nich to osoby starsze i rodziny z małymi dziećmi, a także niepełnosprawni. Budynek był w kiepskim stanie, co utrudniało dostęp i poruszanie się po obiekcie. Modernizacja była potrzebna, aby dostosować go do warunków panujących w XXI wieku - dodaje.

Klub samopomocy

Klub samopomocy to nowa inicjatywa. Powstała z myślą o osobach zagrożonych wykluczeniem społecznym. Chętni dwa razy w tygodniu będą spotykać się z asystentem rodziny i pracownikiem socjalnym.

- Będą pomagać wypełnić CV, podanie o pracę, napisać list motywacyjny oraz w miarę naszych możliwości próbować nawiązywać kontakty z pracodawcami. Wszystko po to, aby ułatwić naszym klientom start na rynku pracy - mówi Sylwia Drozd, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Zagórzu.

Dodatkowo osoby niezaradne życiowo będą mogły uczestniczyć w zajęciach z gotowania.

- Mamy nową kuchnię z wyposażeniem, która także powstała w ramach projektu. Chętni pod okiem pracownika socjalnego będą mogli zgłębiać kulinarną sztukę, nauczyć się obsługi sprzętu oraz poszerzyć wiedzę z zakresu prowadzenia gospodarstwa domowego - dodaje Sylwia Drozd.

Na zajęcia w klubie samopomocy będzie kierował pracownik socjalny OPS. Będą one skierowane głównie do podopiecznych ośrodka, ale jak zapewnia jego szefowa, z oferty będą mogli skorzystać wszyscy mieszkańcy gminy Zagórz. 

- Wystarczy zgłosić się pracownika socjalnego ze swojego terenu i wyrazić chęć uczestnictwa w zajęciach - zapewnia Sylwia Drozd. 

 Sala, tak jak dotychczas, będzie także udostępniana pozostałym mieszkańców gminy Zagórz.

 W ramach projektu ośrodek kupił także projektor multimedialny oraz laptopy. 

Unijne wsparcie

Ośrodek Pomocy Społecznej w Zagórzu został zmodernizowany w ramach projektu projektu "Zwiększenie dostępności usług dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym". 

Łączny koszt prac to 1,7 miliona złotych, dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego wyniosło ponad 1,25 miliona złotych.

- Inwestycja była potrzebna z dwóch powodów - mówi Ernest Nowak, burmistrz Zagórza. 

- Po pierwsze, żeby budynek uczynić bardziej przyjaznym dla osób starszych i dla dzieci. Do tej pory prowadziły do niego kręte i wąskie schody, co utrudniało poruszanie się. Druga kwestia to stale zwiększająca się liczba osób, które korzystają z usług ośrodka - modernizacja była konieczna, aby mogli być obsługiwani w godnych warunkach - podsumowuje burmistrz. 

Martyna Sokołowska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe