Izba Pamięci w remizie OSP Besko odnowiona

  • 27.11.2018, 12:23 (aktualizacja 27.11.2018, 12:26)
  • Krystyna Przybyła-Ostap/Anna Twardy

Podziel się:

Oceń:

Izba Pamięci w remizie OSP Besko odnowiona OSP Besko
W listopadzie zakończył się remont pomieszczenia w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Besku. Będzie ono częścią mieszczącej się w budynku Izby Pamięci.

Izba Pamięci to miejsce poświęcone działalności OSP w Besku oraz historii regionu. W ramach pozyskanych pieniędzy nie tylko wyremontowano dodatkowe pomieszczenie, ale również zakupiono Tubę F dla orkiestry dętej, co pozwoli na zapełnienie składu orkiestry dętej sekcji basów i przyczyni się do poprawy brzmienia orkiestry i kultywowania tradycji muzycznych wśród mieszkańców.

- Dzięki realizacji grantu muzykom tworzy się lepsze warunki do prezentacji miejscowych tradycji, obrzędów i zwyczajów - mówi Jan Jaślar, prezes OSP Besko. - Muzycy swoimi występami wzbogacają obchody świąt narodowych, uroczystości dożynkowych i kulturalnych. Orkiestra posiada w swoim dorobku bardzo bogaty repertuar, na który składa się kilkadziesiąt standardów muzyki rozrywkowej, klasycznej, a także marsze i utwory okolicznościowe jak i utwory, które grali pierwsi członkowie orkiestry.

Strażacy prowadzą Izbę Pamięci od pięciu lat, gromadząc w niej cenne eksponaty. Powodem wygospodarowania dodatkowego pomieszczenia był nadmiar zgromadzonych pamiątek, których nie można było odpowiednio wyeksponować, gdyż w gablotach zabrakło miejsca.

- Rozbudowa izby pamięci o dalsze pomieszczenia przyczyni się do zachowania dziedzictwa lokalnego dla przyszłych pokoleń - mówi prezes Jaślar. - Izba stanowi bardzo ważny element dziedzictwa kulturowego, świadectwa przeszłości naszego regionu.

Izbę często odwiedzała młodzież szkolna, dzieci, druhowie z okolicznych OSP, turyści i delegacje miejscowości partnerskich.

- To miejsce niezwykłe, kryjące w swym wnętrzu wiele pamiątek związanych z naszymi przodkami, ich pracą, kulturą, religią, zwyczajami - dodaje prezes Jaślar. - Dzięki poszerzeniu wystawy będzie ona cieszyła się jeszcze większą popularnością wśród społeczności lokalnej i nie tylko.

Remont był możliwy dzięki dofinansowaniu pozyskanemu w ramach poddziałania "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 -2020 w ramach projektu grantowego realizowanego przez LGD "Dorzecze Wisłoka".

 

Krystyna Przybyła-Ostap/Anna Twardy

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe