GMINA OLSZANICA: Nowe szanse - lepsza przyszłość. W Stefkowej powstało Centrum Integracji Społecznej

  • 30.11.2018, 09:54
  • Martyna Sokołowska
Podziel się:
Oceń:
GMINA OLSZANICA: Nowe szanse - lepsza przyszłość. W Stefkowej powstało Centrum Integracji Społecznej archiwum Korso Gazety Sanockiej Centrum Integracji Społecznej powstało w budynku byłej szkoły.
W Stefkowej powstało Centrum Integracji Społecznej Gminy Olszanica. Działają tu trzy sekcje: techniczna, krawiecka i kuchenna. Osoby bezrobotne i o niskich dochodach mogą tu podnieść swoje kwalifikacje bądź zdobyć nowy zawód.

Centrum Integracji Społecznej Gminy Olszanica powstało w lipcu tego roku z inicjatywy gminy Olszanica. Centrum prowadzi zajęcia w trzech warsztatach: gastronomicznym, technicznym i szwalniczym. W ramach reintegracji społecznej odbywają się spotkania z psychologiem, terapeutą, doradcą zawodowym, informatykiem i prawnikiem.

Projekt skierowany jest wyłącznie do mieszkańców gminy Olszanica, a skorzystać z zajęć mogą osoby bezrobotne lub poszukujące pracy.

Aktualnie w Centrum jest 24 uczestników, po ośmioro w każdym warsztacie. Uczestnictwo trwa 12 miesięcy, ale na prośbę uczestnika może zostać maksymalnie przedłużone do 18 miesięcy. Nabór rozpoczął się w sierpniu i trwa w trybie ciągłym, aktualnie chętne osoby są wpisywane na listę rezerwową.

- Większość beneficjentów to osoby bezrobotne, które mimo już posiadanych kwalifikacji i dobrego wykształcenia mają problemy ze znalezieniem pracy na bieszczadzkim rynku, który cechuje sezonowość. Część osób było związanych z branżą turystyczną. Oprócz tego beneficjenci mają zajęcia rozwijające je artystycznie, spotkania, w tym indywidualne z doradcą zawodowym, terapeutą i psychologiem. Mogą także liczyć na pomoc prawną. Organizowane są również spotkania integracyjne, w tym wycieczki po najbliższej okolicy - opowiada Marcin Marcinkowski, kierownik CIS.

 W warsztacie gastronomicznym uczestnicy będą uczyć się obsługi sprzętu gastronomicznego, przygotowania i podawania różnorodnych potraw, przekąsek i ciast

charakterystycznych zarówno dla kuchni polskiej, regionalnej jak i zagranicznej oraz dekorowania potraw i stołów. Uczestnicy tych warsztatów będą też zajmowali się przygotowaniem na co dzień obiadów dla uczestników CIS.

W warsztacie szwalniczym będzie można zapoznać się z zasadami działania i wykorzystania maszyn i urządzeń szwalniczych, poznać podstawy kroju i szycia oraz haftu i projektowania prostych form użytkowych.

Z kolei uczestnicy warsztatu technicznego będą uczyli się wykonywania prac adaptacyjno-remontowych, takich jak malowanie różnych powierzchni, układanie płytek, paneli, wykładzin, oraz prac związanych z obróbką drewna oraz obsługi sprzętu ogrodniczego.

Uczestnicy tego warsztatu będą się uczyć fachu, wykonując prace remontowe, wykończeniowe, naprawcze, budowlane, porządkowe w budynku i otoczeniu CIS oraz w innych budynkach i przestrzeni publicznej.

Dodatkowo w Centrum zaplanowano zajęcia mające na celu reintegrację społeczną. Ma ona na celu odbudowanie i podtrzymanie umiejętności uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej i pełnienia ról społecznych. W ramach tej działalności planowane są zajęcia grupowe ze specjalistami: psychologiem, terapeutą i doradcą zawodowym.

Projekt pod nazwą " Nowe Szanse - Lepsza Przyszłość" będzie realizowany do grudnia 2020 roku. Koszt jego realizacji to ponad 2,8 miliona złotych.

Martyna Sokołowska

Zdjęcia (4)


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Q1
Q1 25.12.2018, 14:43
Takie coś nie jest już teraz potrzebne na rynku.

Pozostałe