GMINA OLSZANICA: Nowe szanse - lepsza przyszłość. W Stefkowej powstało Centrum Integracji Społecznej

  • 30.11.2018, 09:54
Podziel się:
Oceń:
GMINA OLSZANICA: Nowe szanse - lepsza przyszłość. W Stefkowej powstało Centrum Integracji Społecznej archiwum Korso Gazety Sanockiej Centrum Integracji Społecznej powstało w budynku byłej szkoły.
W Stefkowej powstało Centrum Integracji Społecznej Gminy Olszanica. Działają tu trzy sekcje: techniczna, krawiecka i kuchenna. Osoby bezrobotne i o niskich dochodach mogą tu podnieść swoje kwalifikacje bądź zdobyć nowy zawód.

Centrum Integracji Społecznej Gminy Olszanica powstało w lipcu tego roku z inicjatywy gminy Olszanica. Centrum prowadzi zajęcia w trzech warsztatach: gastronomicznym, technicznym i szwalniczym. W ramach reintegracji społecznej odbywają się spotkania z psychologiem, terapeutą, doradcą zawodowym, informatykiem i prawnikiem.

Projekt skierowany jest wyłącznie do mieszkańców gminy Olszanica, a skorzystać z zajęć mogą osoby bezrobotne lub poszukujące pracy.

Aktualnie w Centrum jest 24 uczestników, po ośmioro w każdym warsztacie. Uczestnictwo trwa 12 miesięcy, ale na prośbę uczestnika może zostać maksymalnie przedłużone do 18 miesięcy. Nabór rozpoczął się w sierpniu i trwa w trybie ciągłym, aktualnie chętne osoby są wpisywane na listę rezerwową.

- Większość beneficjentów to osoby bezrobotne, które mimo już posiadanych kwalifikacji i dobrego wykształcenia mają problemy ze znalezieniem pracy na bieszczadzkim rynku, który cechuje sezonowość. Część osób było związanych z branżą turystyczną. Oprócz tego beneficjenci mają zajęcia rozwijające je artystycznie, spotkania, w tym indywidualne z doradcą zawodowym, terapeutą i psychologiem. Mogą także liczyć na pomoc prawną. Organizowane są również spotkania integracyjne, w tym wycieczki po najbliższej okolicy - opowiada Marcin Marcinkowski, kierownik CIS.

 W warsztacie gastronomicznym uczestnicy będą uczyć się obsługi sprzętu gastronomicznego, przygotowania i podawania różnorodnych potraw, przekąsek i ciast

charakterystycznych zarówno dla kuchni polskiej, regionalnej jak i zagranicznej oraz dekorowania potraw i stołów. Uczestnicy tych warsztatów będą też zajmowali się przygotowaniem na co dzień obiadów dla uczestników CIS.

W warsztacie szwalniczym będzie można zapoznać się z zasadami działania i wykorzystania maszyn i urządzeń szwalniczych, poznać podstawy kroju i szycia oraz haftu i projektowania prostych form użytkowych.

Z kolei uczestnicy warsztatu technicznego będą uczyli się wykonywania prac adaptacyjno-remontowych, takich jak malowanie różnych powierzchni, układanie płytek, paneli, wykładzin, oraz prac związanych z obróbką drewna oraz obsługi sprzętu ogrodniczego.

Uczestnicy tego warsztatu będą się uczyć fachu, wykonując prace remontowe, wykończeniowe, naprawcze, budowlane, porządkowe w budynku i otoczeniu CIS oraz w innych budynkach i przestrzeni publicznej.

Dodatkowo w Centrum zaplanowano zajęcia mające na celu reintegrację społeczną. Ma ona na celu odbudowanie i podtrzymanie umiejętności uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej i pełnienia ról społecznych. W ramach tej działalności planowane są zajęcia grupowe ze specjalistami: psychologiem, terapeutą i doradcą zawodowym.

Projekt pod nazwą " Nowe Szanse - Lepsza Przyszłość" będzie realizowany do grudnia 2020 roku. Koszt jego realizacji to ponad 2,8 miliona złotych.

Zdjęcia (4)

  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe

jakiś kod
optAd360 AI Engine -please insert this code on EVERY PAGE at the top of thesection- ---------------------------------------------------------------