Patriotyczne uroczystości w Szkole Podstawowej nr 4 w Sanoku

  • 30.11.2018, 12:00 (aktualizacja 30.11.2018 13:15)
  • Tomasz Majdosz
Podziel się:
Oceń:
Patriotyczne uroczystości w Szkole Podstawowej nr 4 w Sanoku Tomasz Majdosz Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Sanoku bardzo emocjonalnie podeszli do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uczniowie wraz z nauczycielami i dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 4 w Sanoku przygotowali wyjątkową wieczornicą z okazji jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości.

Kończą się już całoroczne imprezy związane z setną rocznicą wyzwolenia kraju spod okupacji zaborców. Z tej okazji niezwykłą uroczystość 29 listopada przygotowała sanocka czwórka pod czujnym okiem Beaty Wójtowicz, dyrektorki placówki oraz nauczycieli: historyczki Iwony Barszczewskiej-Menio i muzyka Bogusława Bodnara.

Oprócz pieśni oraz wierszy legionowych i patriotycznych interpretowanych z niespotykanymi emocjami zebrani goście mogli naocznie, w krótkim przedstawianiu zobaczyć jak wyglądała odzyskana wolność w Sanoku. Uczniowie klas siódmych i ósmych pod kierownictwem nauczycielki Iwony Barszczewskiej-Menio odszukali w starych gazetach, a także innych źródłach sanockiego Muzeum Historycznego i Miejskiej Biblioteki Publicznej relacje z tamtych wydarzeń. Dlatego na scenie pojawili się ucharakteryzowani Paweł Biedka, burmistrz Sanoka (w latach 1914-1919), Adam Pytel ówczesny prezes sanockiego "Sokoła" w towarzystwie kapitana Antoniego Kurki, kapitana Franciszka Stoka i Eugieniusza Hoffman. Cała sanocka delegacja udała się do koszar i zażądała wydania broni. Po trudnych pertraktacjach pułkownik Maksymowicz musiał ustąpić. W ten sposób bez rozlewu krwi Sanok stał się wolnym miastem, co sugestywnie odegrała młodzież.

- Oprócz ogromnego zaangażowania na scenie - mówi Iwona Barszczewska-Menio - uczniowie z własnej inicjatywy postanowili odszukać groby sanockich bohaterów.

Tę wyprawę uczniów w asyście ich opiekunki można było zobaczyć na slajdach puszczanych podczas wieczornicy. Oprócz tych fotografii zebrani goście mogli zobaczyć fotorelację z uroczystości niepodległościowych jakie miały miejsce w szkole 9 listopada, gdzie m.in. dyrektor Beata Wójtowicz wspólnie z uczniami umieściła życzenia w tzw. kapsule czasu zakopanej na dziedzińcu szkoły.

Nie zabrakło również zaangażowania wszystkich gości, którzy razem z uczniami włączyli się do odśpiewali m.in. "Roty" Marii Konopnickiej. Uroczystość szkolną uświetnili przedstawiciele sanockiego "Sokoła", dyrekcje sanockich szkół podstawowych, radni dzielnicy Wójtostwo oraz ks. Andrzej Szkoła, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla.

Tomasz Majdosz

Zdjęcia (3)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe