INTERWENCJA: Krowy to nie porcelana

  • 13.12.2018, 11:11
  • Anna Twardy
Podziel się:
Oceń:
INTERWENCJA: Krowy to nie porcelana pixabay.com
Zbliża się zima. Coraz więcej jest dni i nocy, gdy występują przymrozki, zimny wiatr i marznący deszcz, a czasami śnieg. Dlatego widok krów na pastwiskach może dziwić. Jednak często zapominamy, że zwierzęta to nie ludzie i inaczej odczuwają chociażby temperaturę.

Otrzymaliśmy sygnał od mieszkańca powiatu sanockiego, że w jednej z miejscowości widział na łące kilka sztuk krów, a przecież mamy zimę. Noce są mroźne, wieje porywisty wiatr i pada śnieg, a zwierzęta nie mają się gdzie schronić. Sprawę zgłosiliśmy do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Sanoku, który przeprowadził niespodziewaną kontrolę gospodarstwa hodowcy.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków, jeśli chodzi o bydło, zwierzęta mogą być utrzymywane w systemie stanowiskowym lub systemie wolnym. W systemie wolnowybiegowym trzeba im zapewnić w lecie ochronę przed upałem, np. zadrzewienie, natomiast w zimie odpowiednią wiatę, zadaszoną i ogrodzoną z trzech stron, ze słomą wewnątrz, która chroniłaby przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i drapieżnikami.

- Przeprowadziliśmy kompleksową kontrolę gospodarstwa - dowiedzieliśmy się w inspektoracie. - Hodowca nie miał takiej wiaty, ale przyznał, że zdaje sobie z tego sprawę i jest w trakcie ściągania jałówek z pastwiska. Zapewniał, że to kwestia dnia. Po prostu nie zdążył sprowadzić tych zwierząt do stajni. Sprawdziliśmy, stanowiska były już przygotowane. Nie stwierdziliśmy zaniedbań odnośnie zwierząt. Pamiętajmy, że zwyczajowo bydło utrzymujemy cały rok na łąkach i pastwiskach, tylko w zimie muszą mieć dostęp do wiaty ze słomą.

Anna Twardy

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe