Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej podsumował 2018 rok

  • 10.01.2019, 19:14
  • Redakcja/BiOSG
Podziel się:
Oceń:
Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej podsumował 2018 rok BiOSG
10 stycznia w komendzie BiOSG podsumowano działalność służbową w 2018 roku. Poruszono m. in. aspekty ruchu granicznego, ujawnianych przestępstw granicznych, rezultatów działań operacyjno-śledczych, realizowanych inwestycji oraz współpracy międzynarodowej.

Komendant płk Robert Rogoz przedstawił specyfikę oddziału, zagrożenia i trendy migracyjne oraz odniósł się do liczby podróżnych odprawionych na podkarpackich przejściach granicznych (ok. 13 mln.). Poruszył również tematykę planów kadrowych. Bieszczadzki OSG prowadzi stałą rekrutację kandydatów do służby – w roku 2019 planowane jest przyjęcie 120 nowych funkcjonariuszy.

Zastępca komendanta BiOSG ds. granicznych ppłk SG Józef Burchała poinformował m. in. o wynikach działań operacyjno-śledczych, które tylko w roku ubiegłym doprowadziły do zlikwidowania 9 grup przestępczych zajmujących np. fałszerstwami dokumentów, nielegalną migracją, przemytem oraz produkcją towarów akcyzowych, jak również przemytem skradzionych pojazdów.

Z kolei Naczelnik Wydziału ds. Cudzoziemców BiOSG ppłk SG Dorota Szlachcic przedstawiła trendy w zakresie pobytu oraz zatrudnienia cudzoziemców na Podkarpaciu. W 2018 roku cudzoziemcy złożyli w regionie prawie 3,5 tys. wniosków o pobyt. Straż Graniczna przeprowadziła ponad 200 kontroli zatrudnienia cudzoziemców, podczas których stwierdzono 646 przypadków nielegalnego wykonywania pracy. Strażnicy graniczni przeprowadzili również ponad 1300 kontroli legalności pobytu cudzoziemców, w wyniku czego zatrzymano 465 obcokrajowców i wydano ponad 900 decyzji zobowiązujących do powrotu.

Zastępca komendanta BiOSG ds. logistycznych płk SG Robert Kielar przedstawił zakres inwestycji zrealizowanych w 2018 roku oraz plany na kolejne lata. Zwrócił m. in. uwagę na długo oczekiwaną strzelnicę, która jest aktualnie budowana na terenie komendy w Przemyślu. Istotne dla oddziału było również największe od kilkunastu lat doposażenie w nowe pojazdy. Kilkadziesiąt pojazdów sfinansowanych z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Programu Modernizacji Służb Mundurowych trafiło już do służby na granicę.

Ostatnim elementem spotkania było przedstawienie zaangażowania funkcjonariuszy BiOSG w działaniach międzynarodowych. Łącznie 65 podkarpackich strażników granicznych uczestniczyło w misjach przeprowadzonych w ramach umów bilateralnych (w Macedonii) oraz organizowanych przez Europejska Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex. Funkcjonariusze z Podkarpacia byli delegowani do tych krajów Europy Południowej, gdzie występuje duża presja migracyjna - m. in do Hiszpanii, Włoch, Grecji oraz Bułgarii.

Źródło: BiOSG

Redakcja/BiOSG

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe