Chcą rozebrać pomnik w Birczy

  • 28.01.2019, 06:44 (aktualizacja 01.02.2019, 18:42)
  • ASZ

Podziel się:

Oceń:

Chcą rozebrać pomnik w Birczy WIKIPEDIA Pomnik w Birczy.
BIRCZA. Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, wszczął postępowanie w sprawie usunięcia z rynku w Birczy pomnika poświęconego poległym w walkach z UPA w latach 1944-1944.

Przeciwni usunięciu, są mieszkańcy i władze gminy. Rada Gminy Bircza, wydała w tej sprawie oświadczenie, w którym stanowczo sprzeciwia się planom PWINB. W obronie pomnika stanął również senator PiS Mieczysław Golba. Poniżej prezentujemy treść obu pism.

W latach 1945-1946 w Birczy miały miejsce 3 ataki UPA na miejscowość. Zginęło w nich kilkudziesięciu mieszkańców, żołnierzy LWP i funkcjonariuszy MO, ORMO i UB. O tych wydarzeniach przypomina pomnik wzniesiony dla upamiętnienia żołnierzy Wojska Polskiego, Wojska Ochrony Pogranicza, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i funkcjonariuszom Milicji Obywatelskiej, Służby Bezpieczeństwa, Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej poległym w walce z faszystowskimi bandami Ukraińskiej Powstańczej Armii w latach 1944-1947. Na tablicy pamiątkowej napisano też „Żywi to pamiętają. Żywi dziś czuwają”. Na górze pomnika widnieje biały orzeł w złotej koronie (koronę dodano w latach 90. XX wieku) Źródło: Wikipedia.

ASZ

Zdjęcia (3)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe