Nie taki straszny wilk

  • 05.02.2019, 09:33 (aktualizacja 05.02.2019, 09:54)
  • ASZ

Podziel się:

Oceń:

Nie taki straszny wilk PIXABAY Wilk.
BIESZCZADY. Informowaliśmy wczoraj, że na terenie gminy Czarna wzrosła ilość obserwacji wilków w okolicach domostw i gospodarstw. Poprosiliśmy o wyjaśnienie Edwarda Marszałka, rzecznika prasowego, Regionalnej Dyrekcji lasów Państwowych w Krośnie.

- W lutym u wilków trwa cieczka. Wilki w tym czasie zajęte sobą, znacznie mniej zwracają uwagę na obecność człowieka i to w jakim miejscu przebywają. Dlatego możemy je częściej niż zwykle obserwować w pobliżu zabudowań. Podobnie jest jesienią podczas rykowiska jeleni. Wtedy łatwiej jest podejść byka a i one same bardzo często podchodzą w pobliże zabudowań. Nie należy więc z tego powody panikować ani siać sensacji, tłumaczy – Edward Marszałek, dodając że zalecane jest zachowanie ostrożności.

- Chciałbym też przypomnieć ciekawą historię, dziś już trochę zapomnianą a związaną z wilkami, religią i aktualną porą roku. 2 lutego wypada święto Matki Boskiej Gromnicznej. W ludowej tradycji jest ona opiekunką wilków, ale też chroni ludzkie osady przed ich atakami. Znany jest obraz Piotra Stachiewicza „Matka Boska Gromniczna", przedstawiający Maryję z gromnicą w dłoni, która odpędza wilki od ludzkich domostw.

- Święto to obchodziliśmy trzy dni temu. Trudno się więc dziwić, że ludzie częściej niż zwykle obserwują wilki – dodaje rzecznik.

Według szacunków RDLP Krosno z 2018 roku, na terenie Podkarpacia, żyje około 650 wilków.

Informacje na temat ewentualnych zagrożeń ze strony wilków powinny być zgłaszane odpowiednim instytucją. Poniżej podajemy adresy.

1. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie

al. Józefa Piłsudskiego 38

35-001 Rzeszów

tel.: 17 78-50-044

fax: 17 85-21-109

Wydział Spraw Terenowych

ul. Bieszczadzka 1

38-400 Krosno

tel.: 13 43 72 831

2. Dyrektor Parku Narodowego

Dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego

adres: Ustrzyki Górne 19,

38-713 Lutowiska

telefon: (13) 461-06-10

e-mail: [email protected]

 

ASZ

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe