Będzie żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego

  • 10.02.2019, 23:09 (aktualizacja 10.02.2019, 23:21)
  • MK
Podziel się:
Oceń:
Będzie żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego wikipedia
W nadchodzącym tygodniu Prezydent ogłosi decyzję o terminie żałoby narodowej po śmierci Jana Olszewskiego - poinformował w niedzielę prezydencki minister Andrzej Dera. Dodał, że żałoba będzie trwała dłużej niż jeden dzień.

Jan Olszewski odszedł w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

 

- W nadchodzącym tygodniu pan prezydent ogłosi swoją decyzję o ogłoszeniu żałoby narodowej, tam zostaną podane dokładne terminy, od kiedy do kiedy, w jakich dniach ona będzie obowiązywała.  Będzie to żałoba dłuższa niż jednodniowa, tyle mogę powiedzieć na dzień dzisiejszy, bo postać Jana Olszewskiego jest postacią wybitną - poinformował Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera.

 

W jego ocenie Olszewski jest jednym z najwybitniejszych Polaków i "szczęśliwi ci, którzy go osobiście znali, z nim rozmawiali, z niego czerpali".

Podkreślił, że jest to postać pięknie zapisana na kartach historii "w czasach, kiedy o odwagę było trudno, a on jeszcze występował w tej najtrudniejszej roli, bo on bronił w procesach politycznych tych wszystkich, których władza komunistyczna ścigała, zawsze miał taką pro-państwową postawę". 

Prezydencki minister powiedział, że zapamiętał wypowiedź Jana Olszewskiego w dniu, kiedy był odwoływany - 4 czerwca 1992 r. Jak mówił, są to piękne słowa i przesłanie do wszystkich polityków. Olszewski powiedział wtedy, że chciałby po skończeniu pełnienia swojej funkcji, móc wyjść na ulicę i popatrzeć ludziom w oczy. - Mnie te słowa ogromnie wzruszyły i dały taką inspirację właśnie do takich działań, żeby być takim politykiem jak Jan Olszewski - przyznał Andrzej Dera. 

 

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP

MK

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe