SANOK/BYKOWCE: Wilki weszły na posesję [ZDJĘCIA]

  • 11.02.2019, 12:05 (aktualizacja 11.02.2019, 12:33)
  • MK

Podziel się:

Oceń:

SANOK/BYKOWCE: Wilki weszły na posesję [ZDJĘCIA] pixabay zdjęcie poglądowe
Dzisiaj około 9:00 rano w Bykowcach na ul. Kwiatowej jeden z mieszkańców zauważył na posesji sąsiada wilki.

Zwierzęta chodziły wokół domu i wyraźnie węszyły szukając prawdopodobnie pożywienia. 

Województwo podkarpackie poszczycić się może największymi populacjami wilka i niedźwiedzia. Ich występowanie koncentruje się głównie w regionie Bieszczadów, gdzie spotkanie z tymi gatunkami nie należy do rzadkości. Coraz częściej niestety pojawiają się w pobliżu zabudowań ludzkich.

Przyczyną tego jest niestety łatwo dostępna baza pokarmową (głównie niezabezpieczone śmietniki i kompostowniki). W wielu przypadkach odpowiednie zabezpieczenie takich miejsc ogranicza sytuacje konfliktowe, jednak problemu nie należy bagatelizować, bo zjawisko synantropizacji jest realnym zagrożeniem zarówno dla człowieka jak również samych zwierząt.

Pomimo, że incydentów realnie zagrażających zdrowiu i życiu ludzi było niewiele, to widok dużego drapieżnika w pobliżu domów budzi uzasadniony niepokój i obawy wśród lokalnych społeczności. Kogo powiadomić o takiej sytuacji?

Wszelkie przypadki pojawienia się wilków i innych dużych zwierząt chronionych na terenach zamieszkałych, które mogą stanowić niebezpieczeństwo, powinny być niezwłocznie zgłaszane bezpośrednio do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, który powinien podąć adekwatne do skali zagrożenia działania lub do najbliższego komisariatu policji, lub do straży gminnej, jeżeli taka formacja funkcjonuje na terenie danej gminy. Obowiązek ten wynika z zapisów w art. 7 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, zgodnie z którym zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, w tym sprawy związane z utrzymaniem porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli.

W przypadku pośredniego zagrożenia istnieje możliwość uzyskania zezwolenia na płoszenie i niepokojenie lub odłów, natomiast w przypadku realnego zagrożenia, zezwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na zabicie zwierzęcia. W sytuacjach naprawdę pilnych (zagrożenie jest realne, udokumentowane i nie można czekać na uzyskanie zezwolenia w trybie zwykłym, tj, pisemnie) zezwolenie może zostać wydane w formie ustnej. Natomiast do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie (Wydział Spraw Terenowych I w Krośnie) należy zgłaszać przypadki stwierdzonych szkód wyrządzonych przez bobry, niedźwiedzie, rysie, wilki i żubry.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie nie odpowiada za ochronę i zapewnienie bezpieczeństwa obywateli. Zakres zadań regionalnego dyrektora ochrony środowiska określa art. 131 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Nie mniej jednak może on podejmować współpracę z organami jednostek samorządu terytorialnego w sprawach m.in. ochrony przyrody, co też w miarę swoich możliwości robimy. W wielu konfliktowych sytuacjach powodowanych zwierzętami chronionymi jako pierwsi byliśmy na miejscu. Służymy również pomocą merytoryczną.

W związku z coraz częściej zgłaszanymi przypadkami podchodzenia wilków i niedźwiedzi w pobliże zabudowy ludzkiej, na podstawie materiałów Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, zostały opracowane schematy procedur postępowania w przypadku sytuacji konfliktowych, powodowanych przez dzikie zwierzęta chronione, które zostały przesłane do gmin, gdzie incydenty powodowane dużymi drapieżnikami chronionymi występują.

Źródło: http://rzeszow.rdos.gov.pl

MK

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Anks
Anks 10.06.2019, 19:19
To nie wilk tylko pies malamut!!!!!
ip
ip 19.05.2019, 22:18
A podobno unikająsiedzib ludzkich i gardzą ludzkim mięsem. Wiemy komu za to podziękować?
Nergal
Nergal 17.05.2019, 05:56
Wilki i niedźwiedzie oraz kazda inna zwierzyna , jest na swoim terenie, to ludzie zabierają im tereny łowieckie, życiowe, w Bieszczadach nagrodzono setki hektarów lasów i pól. Jeśli nie mogą zyc we własnym środowisku będą wchodzić do miasta. Zwolennicy odstrzału, lepiej zabijcie wszystkie zwierzęta i będzie spokój.
Marcin.
Marcin. 23.05.2019, 18:04
Narracja lewacką z która nie da się dyskutować. Ja tu żyje 30 lat i nie było tak niebiezpieczne kiedy byłem dzieckiem. To one zagarniają nasze tereny. Kpina z tym kompostownikiem. One jedzą po prostu wszystko. Łanie są zabijane w osadach ludzkich, psy i wszystko co da się zaskoczyć. Czekam z niepokojem aż usłyszę że zabiły człowieka, czy dziecko. W tedy zobaczycie co będzie. Policja i straż leśna nie będzie w stanie ochronić tego ssaka, bo ludzie zaczną zabijać je bez żadnej kontroli domowymi sposobami.
mieszkam na bykowcach
mieszkam na bykowcach 11.02.2019, 14:44
co za brednie. burmistrz napewno odbierze telefon i powie nam co robic... smiech na sali.
Kiju
Kiju 11.02.2019, 16:35
Odbierze i powie Ci dzień dobry

Pozostałe