Dziś 14 rocznica śmierci Zdzisława Beksinskiego

  • 21.02.2019, 13:52 (aktualizacja 21.02.2019, 20:31)
  • Monika Jaklik

Podziel się:

Oceń:

Dziś 14 rocznica śmierci Zdzisława Beksinskiego pl.pinterest.com
Genialny, sanocki artysta Zdzisław Beksiński został zamordowany dokładnie 14 lat temu, we własnym mieszkaniu w Warszawie, przez 19-letniego Roberta K.

Ustawą Rady miasta Sanok rok 2019 został ogłoszony "Rokiem Zdzisława Beksińskiego", ze względu na przypadającą wówczas 90 rocznice urodzin artysty.

Urodził się 24 lutego 1929 r. w Sanoku. Był malarzem, rzeźbiarzem, grafikiem i fotografem. Zdzisław Beksiński jest jednym z najbardziej znanych malarzy polskich XX wieku. Artysta malował motywy surrealistyczne, przepełnione wieloznaczną symboliką, a także aurą tajemniczości. Prace Beksińskiego znajdują się w najważniejszych muzeach w Polsce oraz poza granicami kraju, m. in. we Francji, Szwecji, Niemczech, Belgii, Japonii. Dnia 21 lutego 2005 r. został zamordowany we własnym mieszkaniu przez 19-letniego Roberta K., który pomagał malarzowi w wykonywaniu drobnych prac domowych. Zgodnie z zapisem testamentowym artysty Muzeum Historyczne stało się jego jedynym spadkobiercą, przejmując kilka tysięcy prac, w tym fotografie, rysunki, grafiki i obrazy.

Monika Jaklik

Zdjęcia (9)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe