SANOK: Jubileusz 10-lecia Teatru BWA

  • 11.03.2019, 15:02 (aktualizacja 12.03.2019 17:31)
  • MK
Podziel się:
Oceń:
SANOK: Jubileusz 10-lecia Teatru BWA Redakcja Sławomir Woźniak z otrzymaną statuetką Oscara
W sobotę 9 marca w kameralnym gronie swój Jubileusz 10-lecia obchodził Teatr BWA, który odbył się w Galerii Sanockiej BWA.

Wchodząc do sali Galerii BWA od progu udzielał się teatralny nastrój. Zgaszone światło i zapalone świece, wprowadziły zgromadzonych gości w odpowiedni klimat przed pierwszym, jakże życiowym spektaklem "Trzy" według Krzysztofa Bizio.

"Trzy" to realistyczna, kameralna opowieść o samotności i degradacji współczesnego świata. Opowieść o braku zrozumienia i niemożności porozumienia. W tle trzech zwyczajnych historii, które mogłyby się przytrafić każdemu, w tym wypadku lepiej powiedzieć "każdej" , pulsuje moralitetowe pytanie o źródło zła. Bohaterki spektaklu są w różnym wieku: Babcia - żyje wspomnieniami dobrego i szczęśliwego małżeństwa, matka - na skutek okoliczności życiowych staje się kompletnie rozchwiana emocjonalnie, córka - popada w moralny chaos.

Wszystkie te trzy postacie kobiece są wzięte z życia. To jest tak, że chodzę, obserwuję i widzę tyle różnych światów ludzkich, i ta wielość mnie poraża w sposób niewyobrażalny. To jest dla mnie najbardziej fascynująca sprawa - kwituje Krzysztof Bizio.

Reżyseria i adaptacja: Sławomir Woźniak

Muzyka: Łukasz Sabat

W rolę kobiet wcieliły się: 
Babcia Zofia - Magdalena Farbaniec
Córka Justyna - Magdalena Starościak
Wnuczka Anna - Agnieszka Boratyn

Po krótkiej przerwie Scena Młodych zaprosiła nas na spektakl "O tym i owym... czyli o tym i o tamtym..."
Teatr BWA Scena Młodych powstał ponad 10 lat temu. Scenariusz spektaklu, który zainicjował działalność tej formacji, został oparty na wierszach Andrzeja Bursy. Najnowszy spektakl - noszący tytuł "O tym i o owym... czyli o tym i o tamtym..." jest swoistą klamrą, zamykającą działalność Sceny Młodzieżowej teatru BWA. Jego scenariusz, został oparty na tekstach literackich S. Mrożka, A. Bursy, M. Białoszewskiego oraz tekstach anonimowych autorów - znalezionych w tzw. sieci.

To co łączy obydwa spektakle, to przede wszystkim niestandardowe podejście do materiału literackiego - potraktowanego jako punkt wyjścia do scenicznych poszukiwań. Tekst jest tylko pretekstem do zabawy i tworzenia nowych kontekstów - często odległych od intencji ich autorów. 

Reżyseria, wybór tekstów oraz adaptacja: Sławomir Woźniak

Muzyka: Zespół ABC

Wystąpili: 
Małgorzata Leszczyńska
Klara Ostrowska
Maja Chudzik
Remigiusz Bułdak
Kamil Husak

Działalność Teatru BWA można podzielić na dwa okresy: pierwszy z nich trwał od września 2006 roku do listopada 2007 roku. Zrealizowany wtedy na podstawie dramatu E.Ionesco spektakl "Łysa Śpiewaczka" - spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem wśród widzów. Jednak brak oświetlenia scenicznego, nagłośnienia, brak środków finansowych na realizację kolejnych spektakli spowodował, że teatr przestał istnieć. Po trwającej dwa lata przerwie, teatr wznowił działalność (wrzesień 2009). W jego skład, przez cztery kolejne lata wchodziłą wyłącznie młodzież gimnazjalna i licealna. W 2013 roku do młodzieży dołączyli dorośli aktorzy. Obecnie w ramach Teatru BWA istnieją dwie grupy: Scena Młodych i Scena Dorosłych. 

Teatr BWA nie jest kontynuacją Teatru Zgrzyt działającego w SDK w latach 1990-2006. To zupełnie inna historia - podkreśla Sławomir Woźniak.

 

 

MK

Zdjęcia (91)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe