Komunikat: W kwietniu rusza akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Uważajcie na przynęty!

  • 30.03.2019, 16:38 (aktualizacja 30.03.2019, 16:43)
  • MJ

Podziel się:

Oceń:

Komunikat: W kwietniu rusza akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Uważajcie na przynęty!
Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii wydał komunikat, w którym informuje o akcji szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie na Podkarpaciu.

Treść komunikatu: 

 

"Informuję o planowanej w dniach 4 - 13 kwietnia 2019 r. wiosennej akcji doustnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. 

Prowadzone szczepienie obejmuje w całości teren województwa podkarpackiego. Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych) oraz wykładanie ręczne (wokół osiedli ludzkich). Program uodparniania lisów polega na wieloletnim, cyklicznym (wiosna - jesień) wykładaniu szczepionki. 

Wykładana przynęta (zdjęcie ponieżej), wydająca specyficzny zapach, zawiera wewnątrz aluminiowo - plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy. 

Bildergebnis für przyneta szczepionki na lisy
fot. Bioveta

 

W związku z możliwością bezpośredniego kontaktu ludzi i zwierząt domowych z rozłożoną szczepionką informuję, że:

  • przynęty zawierające szczepionkę dotykane przez ludzi nie są przyjmowane przez lisy, ich podnoszenie jest niewskazane;
  • w przypadku kontaktu z przynętą należy miejsca te gruntownie przemyć wodą z mydłem;
  • kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej;
  • w okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się na terenach objętych szczepieniem trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych, a ponadto wstrzymanie się od polowań."

 

 

Źródło: Komunikat Podkarpackiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii 

MJ

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe