Szkoła Podstawowa w Porażu idzie w "Marszu Żywych"

  • 02.05.2019, 15:18 (aktualizacja 12.05.2019, 06:56)
  • MK

Podziel się:

Oceń:

Szkoła Podstawowa w Porażu idzie w "Marszu Żywych" pixabay
Tegoroczny „Marsz Żywych” odbędzie się 2 maja. Przewiduje się, że weźmie w nim udział ok. 10 tysięcy osób z ponad 40 krajów i regionów świata, w tym ponad tysiąc polskich uczniów.

Marsz Żywych to forma edukacji młodzieży, przede wszystkim żydowskiej. Organizowany jest od 1988 przez izraelskie ministerstwo oświaty na terenie obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Od 1996 organizowany jest co roku. Odbywa się w Dzień Pamięci Ofiar Zagłady.

Uczestnictwo w Marszu ma dawać świadectwo pamięci osób pomordowanych przez nazistowskich Niemców w trakcie II wojny światowej. Ma być również manifestacją przywiązania do takich wartości, jak: godność i równość wszystkich ludzi, tolerancja, prawo każdego człowieka do życia w pokoju. W marszu obok młodzieży izraelskiej i innych uczestników z Izraela udział biorą także obywatele polscy.  Dzięki uczestnictwu w Marszu młodzi ludzie poznają także historię polskich Żydów, spotykają się z polskimi rówieśnikami oraz polskimi Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata. Przemarsz między byłymi obozami Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau to kulminacja projektu na terenie Polski. Druga jego część jest realizowana w Izraelu.

Do tegorocznej edycji Marszu zakwalifikowali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Porażu. Koordynatorzy wyjazdu z ramienia szkoły, Pani Joanna Pisula oraz Pan Marek Drwięga są już po seminarium przygotowującym do Marszu Żywych. Spotkanie nauczycieli z całej Polski odbyło się w dniu 5 kwietnia w budynku MEN. Prowadzili je pracownicy IPN. 

Teraz przed nami praca nad zrozumieniem celu tego wielkiego wydarzenia i 2 maja emocje i niecodzienna lekcja patriotyzmu - mówią koordynatorzy.

Koordynatorzy otrzymali list z MEN kwalifikujący Szkołę Podstawową w Porażu do udziału w Marszu Żywych w Oświęcimiu w dniu 2 maja. Weźmie w nim udział ok. 10 tysięcy osób z ponad 40 krajów i regionów świata, w tym ponad tysiąc polskich uczniów.

 

“Marsz Żywych” tradycyjnie już wyruszy spod bramy z napisem “Arbeit macht frei” w trzy-kilometrową drogę do obozu Auschwitz II – Birkenau.

 

MK

Zdjęcia (10)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe