Sanoczanka napisała hymn dla Policji - "Bo taki nasz rozkaz"

  • 12.04.2019, 09:43 (aktualizacja 12.04.2019, 10:26)
  • MK

Podziel się:

Oceń:

303-183593.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Patrona - Wiktora Zygmunta Sas Hoszowskiego zainaugurowało obchody setnej rocznicy powstania Policji Państwowej na Podkarpaciu.

Podczas uroczystości, po raz pierwszy publicznie wykonano Hymn podkarpackiej Policji "Bo taki nasz rozkaz". Autorem tekstu i muzyki jest dr Monika Brewczak. 

Utwór powstał z okazji jubileuszu powołania Policji Państwowej. Jego autorką jest Monika Brewczak - doktor dyrygentury, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku i nauczyciel Szkoły Muzycznej w Sanoku. Pomysł zrodził się - jak wspomina autorka - w rozmowie z komendantem wojewódzkim Henrykiem Moskwą.  "Było to przed rokiem, podczas sympozjum poświęconemu rodzinie Ulmów z Markowej. Prowadzony przeze mnie chór wykonał specjalnie skomponowany na to wydarzenie utwór muzyczny. Doszliśmy wówczas do wniosku, że w związku z Jubileuszem stulecia można by stworzyć coś podobnego dla Policji. Zgodziliśmy się, że na taką okazję najlepszy byłby hymn."

Słowa hymnu eksponują wartości przyświecające policyjnej służbie. Nawiązują do roty ślubowania policjantów przedwojennych i współczesnych, wspominają patrona Policji.
 

Hymn podkarpackiej Policji "Bo taki nasz rozkaz"

Ref. Bo taki nasz rozkaz na służbie tej trwać,
i chronić Ojczyznę i wciąż pełnić straż,
mądrością wprowadzać i pokój i ład,
każdemu w potrzebie odwagi przykład dać!.

1. Powołani do tej służby bronić Was chcemy ze wszystkich sił,
jak patron Michał Archanioł wciąż trzymać straż,
aby każdy bezpiecznym był.

2. Honor, godność, dobre imię - wartości, które należy strzec
i wykonując zadania uczciwym być -
to jest cel dla każdego z nas!

3. Ślubowaniem zjednoczeni tak dla Narodu będziemy trwać,
dróg jego strzec, w pamięci mieć: Ojczyzny jesteś sługą,
więc z całych swych sił Jej służ!

 

Podczas uroczystości upamiętniających Patrona podkarpackiej Policji, hymn wykonano po raz pierwszy. Odśpiewali go dwaj policjanci: asp. szt. Krzysztof Kaliński, dzielnicowy z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu oraz st. asp. Krzysztof Andryś, zastępca dyżurnego z Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej. Akompaniowała orkiestra z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

 

 

MK

Zdjęcia (5)

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Sanoczanin
Sanoczanin 12.04.2019, 22:55
Szanowni Policjanci, serdecznie wam współczuję.
doktoro-kompozytoro przeproś naszych Policjantów!
Powiedz im, że to Prima aprilis i nam też powiedz
Muzykant
Muzykant 12.04.2019, 20:45
Większość wykonawców disco-polo ma wyższe wykształcenie muzyczne, więc podkreślanie takiegoż za kazdym razem przy nazwisku pani Moniki nie dodaje artyzmu jej miernym, patetycznym, trącącym PRLem "kompozycji".
cdecdc
cdecdc 13.04.2019, 23:30
o tak...
pewnie zbiera punkty do pracy ale Panie kochany tu sztuka się liczy tyle, że jak we wojsku a nie w sztuce
BJ
BJ 12.04.2019, 15:07
Polska to nie kraj religijny - oby takim nigdy sie nie stał. Elementy religijne w hymnie policji to zdecydowanie niezgodne z Konstytucją treści.
Wiara (jakakolwiek) nie ma prawa deptać zapisów prawnych!!! Kto tego nie jest w stanie rozumieć nie jest godzien życ w cywilizowanym kraju...
IMO
IMO 12.04.2019, 12:12
Ale dlaczego AŻ z takim patosem ..... ???
uffff .... aż zgrzyta i jęczy ....

Pozostałe