Sanoczanie uczcili pamięć ofiar zbrodni katyńskiej (ZDJĘCIA)

  • 14.04.2019, 15:21
  • MJ

Podziel się:

Oceń:

Sanoczanie uczcili pamięć ofiar zbrodni katyńskiej (ZDJĘCIA)
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W wielu miejscach w kraju, w tym również w Sanoku odbywały się uroczystości upamiętniające ofiary ludobójstwa sprzed 79 laty.

Sanockie obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katynia organizowane przez Związek Sybiraków rozpoczęły się na cmentarzu centralnym. Zebranych pod „Krzyżem Katyńskim”, w historię tych wydarzeń wprowadziła harcmistrz Krystyna Chowaniec. Następnie przedstawiciele władz miejskich i środowisk patriotycznych złożyli kwiaty.

Dalsza część uroczystości miała miejsce na Placu św. Jana. Tam głos zabrał Mieczysław Brekier, prezes koła terenowego Związku Sybiraków. Również i w tym miejscu, pod Pomnikiem Synom Ziemi Sanockiej Poległym i Pomordowanym za Polskę złożono wiązanki kwiatów.

O godzinie 18.00 w kościele farnym pw. Przemienienia Pańskiego odbyła się msza święta, której intencją była modlitwa za pomordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje oraz innych miejscach kaźni na Wschodzie. Koncelebrowali ją sanoccy kapłani: ks. dziekan dr Roman Frońks. Waldemar Gawron oraz ks. Tomasz Podolak. Na zakończenie modlitewnego spotkania senator Alicja Zając, na ręce harcmistrz Krystyny Chowaniec oraz wiceburmistrza Pawła Hydzika, przekazała podjętą przez Senat uchwałę upamiętniającą ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego w 100. rocznicę urodzin.

Ostatnią częścią obchodów było złożenie wiązanek pod tablicą „Golgota Wschodu” umiejscowioną w kościele farnym. W uroczystości udział wzięli m. in.: Senator RP Alicja Zając, przedstawiciele władz samorządowych: powiatu – na czele ze starostą sanockim Stanisławem Chęciem, miasta – w osobach wiceburmistrzów: Grzegorza Korneckiego i Pawła Hydzika oraz wiceprzewodniczącego Rady Miasta Grzegorza Kozaka, gminy – na czele z wójt Anną Hałas, harcerze, delegacje i poczty sztandarowe reprezentujące środowiska patriotyczne, młodzież sanockich szkół podstawowych oraz mieszkańcy Sanoka.

 

Źródło: sanok.pl

MJ

Zdjęcia (24)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe