Nie żyje Ryszard Kaja. Słynny grafik - tworzył m.in dla Ursa Maior oraz dla Watahy

  • 18.04.2019, 06:30 (aktualizacja 18.04.2019, 10:04)
  • MK
Podziel się:
Oceń:
Nie żyje Ryszard Kaja. Słynny grafik - tworzył m.in dla Ursa Maior oraz dla Watahy fot. L. Jamrozik
Był twórcą ponad 150 scenografii do spektakli teatralnych, baletowych, operowych i telewizyjnych oraz kilku filmów.

Pracował na większości scenach operowych kraju, oraz za granicą m.in. we Francji, Niemczech, Brazylii, Argentynie, Izraelu i Egipcie. Projektował scenografię (kostiumy i dekoracje). Za swe realizacje był wielokrotnie nagradzany nagrodą Złotej Maski. Na podstawie Hrabali powstała plastyczna koncepcja filmu animowanego "Märchenbilder – obrazki z bajek", który otrzymał nagrodę za najlepszy polski animowany film autorski w 1998 roku. Tworzył malarstwo olejne, prace na papierze w technikach mieszanych zamknięte w cyklach: monotypie, rysunki tuszem – np. z licznych podróży teki prac – Indonezja – floresAltiplanoPrahaBangkokirańskie portretyAndamany i inne. 

Główną inspiracją dla całej jego twórczości było specyficzne postrzeganie świata zaczerpnięte z prozy Bohumila Hrabala. Ulubioną formą wypowiedzi był skrupulatnie prowadzony swoisty dziennik, w którym zostaje zakodowana subiektywna prawda przeszłości. Prace swoje pokazywał sporadycznie, najczęściej na wystawach gdzie twórczość malarską mieszał z projektami teatralnymi uzyskującymi rangę małych miniatur malarskich, swe prace pokazywał na wystawach w Poznaniu, Gnieźnie, Nowym Tomyślu, Łodzi, Barcelonie, Berlinie. Ryszard Kaja projektował ilustracje książkowe, programy teatralne, katalogi i przede wszystkim plakaty – między innymi: stworzył grafikę do etykiety Dwóch Misiów, flagowego produktu bieszczadzkiego browaru Ursa Maior.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Teatr Wielki w Łodzi żegnając artystę napisał : 

Miał 57 lat i aż trudno uwierzyć, że musimy pisać o Nim w czasie przeszłym. W naszym Teatrze był Osobą szczególnie cenioną, lubianą i wyczekiwaną – Wielkim Artystą, który swoją niezwykłą  osobowością plastyczną, intelektem, urokiem osobistym i specyficznym poczuciem humoru zjednywał sobie natychmiastową sympatię nas wszystkich. (...)Takich artystów dziś już nie ma! Ryśku, byłeś niezwykłym Twórcą i uroczym Człowiekiem!

Browar Ursa Maior również na swoim fanpage'u pożegnał grafika: 

Tak, to on stworzył grafikę do etykiety Dwóch Misiów, dla wielu flagowego naszego produktu. Ale również Watahy, Deszczu w Cisnej, Śniegu na Beniowej, Rosy z Kremenarosa, Żaru nad Wetliną. Plakatu z Wielkim Miśkiem (albo Wielką Misią) i Pantokratora, z którego tłumaczył się przed prokuratorem. Nawet podkładki do piwa w formie pocztówki .  A w toku był między innymi ten oto piękny bieszczadzki znaczek pocztowy, który niestety nie doczekał się wydania, bo Poczta uznała że reklamuje alkohol i nie wolno. 
Ryszard Kaja - geniusz plakatu, wybitny scenograf, grafik i malarz, wielbiciel Bieszczadów nie żyje. I bardzo nam będzie go brakować. Jego arcydzieła będą trwać.

Znalezione obrazy dla zapytania plakaty miast kajaZnalezione obrazy dla zapytania plakaty miast kaja Znalezione obrazy dla zapytania plakaty miast kajaZnalezione obrazy dla zapytania plakaty miast kaja

Podobny obraz

Podobny obraz

MK

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe