Wydobycie siarki powraca na Podkarpacie

  • 15.05.2019, 17:00
  • MK

Podziel się:

Oceń:

Wydobycie siarki powraca na Podkarpacie
W Baszni (pow. lubaczowski) uroczyście uruchomiono Kopalnię Siarki „Basznia II”. Kopalnia otworzyła swe podwoje w miejscu, gdzie przed ponad 25 laty zaprzestano wydobycia tego surowca.

Pomysł ponownego wykorzystania złóż zrodził się przed 8 laty. W 2011 gmina Lubaczów rozpoczęła prace nad uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który zatwierdzono w 2013 roku. Trzy lata później inwestor - spółka Polska Siarka sp. z o.o. uzyskał pozwolenie na budowę, a w 2017 roku koncesję na wydobycie siarki. Wówczas też rozpoczęła się budowa kopalni.

Uruchamiana kopalnia to dla gminy i powiatu 100 miejsc pracy oraz wpływy z podatków i opłat do budżetów.

Siarka w kopalni będzie wydobywana metodą wytapiania jej w złożu za pomocą przegrzanej wody poprzez otwory wiertnicze, a następnie wypompowywanie jej w stanie płynnym na powierzchnię. Inwestycja kosztowała blisko 70 mln zł.

W uroczystym uruchomieniu kopalni uczestniczyli: poseł Anna Schmidt -Rodziewicz, wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak, marszałkowie Podkarpacia i Lubelszczyzny Władysław Ortyl i Jarosław Stawiarski wraz z członkami zarządów, wicewojewoda Lucyna Podhalicz, radni województwa, przedstawiciele Polskiego Budownictwa Infrastrukturalnego – czyli inwestora kopalni, Akademii Górniczo-Hutniczej, Wyższego Urzędu Górniczego, duchowni, samorządowcy, pracownicy firmy oraz dziennikarze.

 

- Serdecznie gratuluję i cieszę się, że mieszkańcy Roztocza zyskują nowe miejsce pracy. Jako zarządowi województwa zależy nam na równomiernym rozwoju Podkarpacia.  To ważne dla społeczności ziemi lubaczowskiej, ale także dla gospodarki naszego regionu - mówił marszałek Władysław Ortyl podczas uroczystego otwarcia.

MK

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Ed
Ed 15.05.2019, 17:23
Ciekawe jak długo przetrwa. Na świecie jest nadprodukcja odpadowej siarki z ropy naftowej. Czego nie zainwestowała żadna prywatna firma, tylko specjaliści od marnowania państwowych, czyli naszych pieniędzy.

Pozostałe