Bezpieczeństwo na wsi: Maszyna pracuje a dziecko obserwuje

  • 26.05.2019, 11:45
  • MK

Podziel się:

Oceń:

Bezpieczeństwo na wsi: Maszyna pracuje a dziecko obserwuje fot. Monika Jaklik
Pod tym hasłem odbyła się tegoroczna IX edycja Ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci z terenów wiejskich organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Ten rok okazał się rekordowym pod względem liczby dzieci, które wzięły w nim udział. Prace plastyczne przygotowali uczniowie szkół podstawowych z powiatów sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego. Do sanockiej Placówki Terenowej KRUS wpłynęło 245 prac.

„ Dla porównania - w ubiegłym roku było ich  72, więc rzeczywiście odnieśliśmy sukces,  z którego bardzo się cieszę – relacjonuje z radością Gabriela Bałut Kierownik PT KRUS w Sanoku. 

Komisja konkursowa w OR KRUS Rzeszów wyróżniła aż 4 prace z naszego terenu, ich autorzy 31 maja br. – podczas gali jaka odbędzie się w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie związanej z podsumowaniem wojewódzkiego etapu tegoż  konkursu - odbiorą nagrody i dyplomy.

14 maja br. miało miejsce spotkanie, które  było efektem nawiązanej w kwietniu współpracy pomiędzy Szkołami Rolniczymi a KRUS-em w obszarze popularyzacji zasad bezpiecznego życia i pracy na wsi, w celu ograniczenia liczby wypadków w rolnictwie.

Podczas omawiania problematyki tegorocznego konkursu plastycznego zrodziła się idea zorganizowania pogadanki i zajęć praktycznych mających na celu  zobrazowanie dzieciom jak ważne jest ich bezpieczeństwo i jak należy być uważnym w czasie pracy maszyn i urządzeń rolniczych w gospodarstwie. Spośród nadesłanych prac, na spotkanie  do Szkoły w Nowosielcach  zaproszono uczestników konkursu, których prace okazały się najciekawsze.

Naszą największą troską obejmujemy najmłodszych mieszkańców wsi, dlatego nasze działania skupiamy na dzieciach i młodzieży w wieku szkolnym – to właśnie  dla nich, przy  wsparciu Dyrektora Szkoły Rolniczej w Nowosielcach Pana Józefa Gocko zorganizowano pogadankę i praktyczne zajęcia  z bezpieczeństwa maszyn  rolniczych – mówi Kierownik PT KRUS w Sanoku.


Przy tej okazji, dzięki trwającej współpracy placówki KRUS w Sanoku  z Państwową Strażą Pożarną w Sanoku, dzieci odbyły szkolenie przedmedyczne z udzielania pierwszej pomocy. Atrakcją był również wóz strażacki z miejscowej OSP Nowosielce. W trakcie spotkania, zaproszonym dzieciom wręczono dyplomy i upominki za udział w konkursie .
 

Nie od dziś wiadomo, że podczas zajęć praktycznych uczymy się więcej i łatwiej niż podczas klasycznych, teoretycznych zajęć w ławach szkolnych, stąd taka forma naszej imprezy.

Przypomnę, że obok sanockiej Placówki Terenowej KRUS  współorganizatorem była również szkoła rolnicza. W tym miejscu chciałabym również podziękować zaangażowanym w akcję Włodarzom Gmin Besko, Bukowsko, Komańcza, Sanok, Solina i  Zarszyn  oraz  darczyńców, którzy wpisując się w szczytny cel naszego spotkania przekazali upominki dla  jego uczestników. Ogromne zainteresowanie i zaangażowanie dzieci we wszystkie przygotowane atrakcje dowiodło, że nasza propozycja była strzałem w dziesiątkę. 

Mam nadzieję, że nasz wysiłek  zaowocuje  w przyszłości zbudowaniem pozytywnych postaw i zachowań związanych z bezpieczeństwem i zabawą dzieci na terenie gospodarstw rolnych. Musimy inwestować w bezpieczeństwo naszych dzieci i dawać im dobry przykład. Na wyrazy uznania zasługują również  nauczyciele zaangażowani w przygotowanie dzieci do konkursu – podkreśla Gabriela Bałut. 

 

Organizatorzy tej inicjatywy są przekonani, że tego typu przedsięwzięcia zmieniają rzeczywistość na wsi i poprawiają świadomość w zakresie bezpiecznej pracy w gospodarstwie  rolnym.

 

Należy również docenić działania i zaangażowanie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach w tego typu inicjatywy, dzięki któremu uczestniczące dzieci poznały  w praktyce m.in. działanie nowoczesnego  rolniczego sprzętu w tym kombajnu, który okazał się  atrakcją. Sposób przeprowadzenia tego przedsięwzięcia organizatorzy oceniają jako inicjatywę efektywną  i godną kontynuowania. Najważniejsze jest bezpieczeństwo naszych rolników i ich najbliższych.

 

Darczyńcy: Burmistrz Miasta Sanoka, Dyrektor Basenu Aquarius Lesko, Muzeum „Knieja Nowosiółki. Muzeum Bojków w Myczkowie, Drezyny Bieszczadzkie,  Dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego Sanok, Szkoła ginących zawodów  - Uherce mineralne, LGD „Zielone Bieszczady”.

 

 

MK

Zdjęcia (16)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe