W Bieszczadach odkryto nowy gatunek grzyba!

  • 06.06.2019, 12:30
  • Źródło: Lasy Państwowe/ Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe

Podziel się:

Oceń:

W Bieszczadach odkryto nowy gatunek grzyba! Fot:  Marcin Scelina, Nadleśnictwo Baligród
Podczas spaceru po baligrodzkim lesie, jeden z leśników zrobił zdjęcie nietypowo wyglądającej piestrzenicy. Okazało się, że jest to niespotykany dotąd gatunek w Polsce.

Zdjęcie "dziwnej" piestrzenicy pojawiło się na facebook'owym fanpage'u  Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe. Pod postem rozgorzała dyskusja, czy aby na pewno jest to piestrzenica pochyła (Gyromitra fastigiata), jak przypuszczali leśnicy. Internauci sugerowali, że może to być piestrzenica kasztanowata lub olbrzymia.

Sprawa się rozrosła, po kilku tygodniach ustalono, że znalezionym grzybem jest Gyromitra ticiniana! Jest to gatunek, który nie był do tej pory notowany w Polsce. 

 

Pan Marcin Pietras z Instytutu Dendrologii PAN oznaczył gatunek.

 

Gyromitra ticiniana do tej pory nie była notowana w Polsce. I to jest kosmos!! - piszą Lasy Państwowe

 

 

 

Leśnicy przestrzegają

Warto wiedzieć, że gatunek ten jest trujący, zawiera substancję toksyczną – gyromitrynę, powodującą zaburzenia żołądkowo-jelitowe, uszkodzenia wątroby, śledziony, nerek, szpiku kostnego oraz wzroku.

Podziwiajmy, ale nie zrywajmy.

Źródło: Lasy Państwowe/ Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe