Terytorialsi z Podkarpacia zasilili dzisiaj energią Zagórz i Ustrzyki Dolne [ZDJĘCIA+VIDEO]

  • 25.06.2019, 20:00 (aktualizacja 27.06.2019, 22:22)
  • PO

Podziel się:

Oceń:

Terytorialsi z Podkarpacia zasilili dzisiaj energią Zagórz i Ustrzyki Dolne [ZDJĘCIA+VIDEO] Fot. Patryk Oberc
W ramach ćwiczenia „PRZYJAZNA ENERGIA” 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej w dniach 25-26 czerwca 2019 r. uruchomiła na bazie swojego sprzętu awaryjne zasilanie w miejscowościach Ustrzyki Dolne i Zagórzu. To pierwsze takie ćwiczenie na Podkarpaciu, w którym wykorzystano Kontenerową Elektrownię Polową dla wsparcia lokalnej społeczności.

W czasie szkolenia podkarpaccy terytorialsi 25 czerwca br. już od godz. 6.00 uruchomili awaryjne zasilanie w dwóch bieszczadzkich miejscowościach. W Zagórzu zasilili Przychodnię Zdrowia, Pocztę Polską, Dom Kultury, budynki użyteczności publicznej oraz kilka obiektów handlowych, natomiast
w Ustrzykach Dolnych Państwową Straż Pożarną, budynek urzędu miasta oraz pobliskie placówki handlowe.

- szkolenie 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej z zakresu zarządzania kryzysowego to nie pierwszy taki przypadek. Pododdziały brygady prowadziły różne przedsięwzięcia w tym zakresie, między innymi z ochotniczą i Państwową Strażą Pożarną, Górskim Pogotowiem Ratunkowym wykorzystując kompanijne moduły zadaniowe, zespoły oceny wsparcia czy zespoły wsparcia odbudowy. W ostatnim okresie zmienna sytuacja pogodowa na terenie województwa podkarpackiego wymusiła zorganizowanie i przeprowadzenie ćwiczenia pk. „PRZYJAZNA ENERGIA” na wypadek awarii w dostawie prądu elektrycznego dla ważnych instytucji użyteczności publicznej. Dzisiejsze szkolenie zorganizowaliśmy w Zagórzu i Ustrzykach Dolnych wspólnie z PGE S.A. Dystrybucja Rzeszów oddział w Sanoku i burmistrzami Ustrzyk Dolnych i Zagórza. Chcieliśmy sprawdzić nasze możliwości sprzętowe,
a zarazem zapewnić lokalną społeczność, że mogą na nas liczyć w trudnych chwilach
– zaznaczył dowódca brygady płk Dariusz SŁOTA.

Kontenerowa Elektrownia Polowa (KEP 900) jest podstawowym lub awaryjnym źródłem energii elektrycznej. W skład zestawu wchodzą dwa Zespoły Spalinowo Elektryczne ZSE-250 kW, Zespół Spalinowo Elektryczny ZSE-400 kW, kontener techniczny oraz zestaw do rozbudowy linii energetycznych ZRL-1. Całość elementów może pracować synchronicznie lub też samodzielnie stanowiąc odrębne źródła zasilania. Zespoły Spalinowo Elektryczne przystosowane są do pracy na wolnym powietrzu oraz do przewożenia wszystkimi rodzajami transportu: drogowym, kolejowym, morskim i powietrznym. Zestawy takie znajdują się na wyposażeniu brygad OT i mogą być łączone tak by zwielokrotniać dostarczaną moc.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutkom klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Obecnie liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła już 20 tys. żołnierzy.

Zapraszamy do obejrzenia filmu i fotorelacji z tych ćwiczeń.

 

 

PO

Zdjęcia (16)

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
aa
aa 27.06.2019, 09:24
elegeancko
Ja cie prosze!
Ja cie prosze! 25.06.2019, 21:58
yyyyyyy :D

Pozostałe