Tabliczki z zakazem wyprowadzania psów są niezgodne z prawem

  • 18.07.2019, 16:06 (aktualizacja 18.07.2019, 17:41)
  • MK

Podziel się:

Oceń:

Tabliczki z zakazem wyprowadzania psów są niezgodne z prawem Redakcja niezgodne z prawem tabliczki powinny zniknąć z osiedli
Decyzją sądu tabliczki zabraniające wyprowadzania psów są niezgodne z prawem. Pomimo tego, w Sanoku jeszcze takie możemy zobaczyć na zieleńcach przy blokach.

Sprawa przełomowa rozegrała się w Dolnośląskim Wołowie. Pomimo zgłoszonych apelacji, Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił wnioski radnych o zakaz wstępu czworonogów m.in. na place zabaw i przyblokowe zieleńce. Co więcej, uznał że umieszczane bardzo często tabliczki „Zakaz wyprowadzania psów” naruszają obywatelską swobodę do przebywania i poruszania się w określonym miejscu. W praktyce oznacza to, że w najbliższym czasie na terenie gminy, dla której zasądzony został wyrok, będą usuwane tego typu znaki. Prawo do posiadania zwierząt domowych, także wyklucza tego typu zakazy:

W lokalach mieszkalnych dozwolone jest posiadanie „zwierząt domowych” – w rozumieniu ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt /t.j. zam. Dz.U. Nr 106 z 2003r, poz. 1002 z póź. zmianami/.- zapis w regulaminie spółdzielni mieszkaniowej.

Sprawą powinni zainteresować się wszyscy z tego powodu, że powołując się na decyzję sądu, podobne kroki można uczynić w obrębie całego kraju. Wszyscy polscy miłośnicy psów mogą zwracać się do władz gminnych i w efekcie sprawić, że wszechobecne tabliczki przestaną być prawomocne oraz znikną z podwórek i placów zabaw. Zamiast nich można ustawić tabliczki "posprzątaj po swoim pupilu" tak jak to zrobiono na niektórych sanockich osiedlach. 

Gdyby każdy, kto wychodzi z psem zarówno na przyblokowy trawnik, na plac zabaw czy do parku, wypełniał swoje obowiązki, delegalizowane obecnie tabliczki nie byłyby potrzebne. Mając jednak świadomość tego, że nie żyjemy w rzeczywistości idealnej, możemy za to spodziewać się częstszych mandatów dla tych, którzy nie sprzątają po swoim pupilu. 

Informujmy nasze spółdzielnie o niezgodnych tabliczkach, aby miłośnicy zwierząt nie czuli się dyskryminowani a właściciele psiaków niech pamiętają o ciążącym na nich obowiązku posprzątania po nich. 

MK

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe