ABC enklawy parku w Tarnawie Niżnej

  • 25.07.2019, 16:01
  • MJ

Podziel się:

Oceń:

ABC enklawy parku w Tarnawie Niżnej fot. BnPN Fragment ścieżki "Dźwiniacz Górny"
Gości chcących odpocząć od cywilizacji zapraszamy w rejon enklawy BdPN w okolicy Tarnawy Niżnej.

ABC enklawy parku w Tarnawie Niżnej przygotowane przez Bieszczadzki Park Narodowy:

 

A.Jak tam dotrzeć?

Najlepiej własnym samochodem po drodze powiatowej (zarządzanej przez Lasy Państwowe) skręcamy w Stuposianach z DW nr 896 w kierunku Mucznego, do Tarnawy Niżnej mamy 15 km (na ostatnich 5 km droga jest w gorszym stanie).

B. Co tam oferujemy?

Przede wszystkim cenne zasoby przyrodnicze i wspomnienie po zasobach kultury, ale także:

1. Punkt informacyjny w Tarnawie Niżnej (tu trzeba się zaopatrzyć w bilet, ale kupując go pomagasz nam chronić przyrodę), warto nabyć pamiątki,

2. Wystawę plenerową: „Polskie Parki Narodowe” – zwiedzicie nieodpłatnie

3. Hotelik turystyczny „Baza nad Roztokami” oferujący także posiłki,

4. Wypożyczalnię rowerów (nowych),

5. Usługi turystyki konnej (bryczki, jazdy wierzchem, oprowadzanie),

6. Ścieżki spacerowe, w tym fragmenty dostępne dla rowerów (raczej „górali”),

7. Udostępnione turystycznie torfowiska wysokie z drewnianymi kładkami (w tym jedna dla niepełnosprawnych) wraz z parkingiem i toaletą,

8. Punkt obserwacji „gwiezdnego nieba” (działa wyłącznie z przewodnikiem).

C. O czym trzeba pamiętać?

  • jest to strefa nadgraniczna (dokumenty!),
  • zasięg sieci - tylko ukraińskich operatorów,
  • zawsze można spotkać jakieś dzikie zwierzę,
  • trzeba zachować ostrożność podczas jazdy rowerem szczególnie po drogach z płyt betonowych (jak zdobędziemy środki finansowe to poprawimy nawierzchnię) i udzielać pierwszeństwa turystom pieszym.
  • opłata za szlak rowerowy dotyczy BdPN, Nadleśnictwo Stuposiany za swój fragment opłat nie pobiera.

 

BdPN poleca - Ścieżka "Dźwiniacz Górny"

Bieszczadzki Park Narodowy zaprasza na ścieżkę przyrodniczo-historyczną z Tarnawy do Dźwiniacza Górnego. To trasa mało dotąd spopularyzowania i słabo przez turystów doceniana, bo nie oferuje zdobywania szczytów, za to dostarcza wielu okazji do obserwowania dzikiej przyrody, odkrywania zatartych przez czas śladów historii, a także daje sposobność do głębokiej kontemplacji i wyciszenia.

Przejście pętli zajmuje ok. 3-4 godzin. Wejście na ścieżkę znajduje się tuż za hotelikiem „Baza nad Roztokami” w Tarnawie Niżnej. Poruszamy się w terenie raczej płaskim – choć z pięknymi widokami na połoniny (widać stąd kolejno od lewej: Halicz, Kopę Bukowską, Krzemień i Bukowe Berdo) oraz na stronę ukraińską, gdyż znaczną część drogi przemierzamy wzdłuż granicznego Sanu. Dużym walorem krajobrazu są rozległe, kwieciste łąki, wśród których odnajdujemy XIX-wieczne kapliczki, często ukryte pod okapem starych lip. Rozłożyste drzewa wskazują nam też miejsca dawnych domostw. Pod nimi wczesnym latem kwitną łany chabra miękkowłosego i kosaćca żółtego – to pozostałości po dawnych ogrodach. Na dawnych podwórzach znajdziemy też łany pokrzyw, ostu łopianowatego i bzu hebdu.

Historycznym walorem są tu również dwa cmentarze, na których zachowały się interesujące nagrobki. Wokół nich rośnie wieniec sędziwych lip i jesionów, często tu rażonych piorunami, co ukształtowało ich dramatycznie postrzępioną sylwetkę. O tej porze złocą się łany smotrawy okazałej, rośliny o znaczeniu kulturowym, często sadzonej przy nagrobkach, kapliczkach i cerkwiskach. A najdalej wysuniętym punktem ścieżki jest torfowisko wysokie „Dźwiniacz”. Na miękkiej kopule dominuje dziś borówka bagienna z bagnem zwyczajnym.

Zróżnicowanie siedlisk Tarnawy jest na tyle duże, że turysta z zamiłowaniem przyrodniczym czy historycznym z pewnością nie będzie się tu nudził. Teren może być doskonałym warsztatem plenerowym dla fotografików i malarzy. Dostarcza też wiele treści refleksyjnych. A dla osób, które lubią bardziej dynamiczny rodzaj wędrowania, Bieszczadzki PN przygotował możliwość jazdy konnej w terenie, który można przemierzać wierzchem i w bryczce. Przy okazji warto też zaznajomić się z rodzimą rasą konia huculskiego – żywym połączeniem tutejszej natury z historią. Zapraszamy!

 

 

Źródło: BdPN

MJ

Zdjęcia (11)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe