2,5 tysiąca zwierząt w jednym miejscu. Musisz to zobaczyć! [FOTO]

  • 12.08.2019, 09:28
  • Waldemar Szumny

Podziel się:

Oceń:

2,5 tysiąca zwierząt w jednym miejscu. Musisz to zobaczyć! [FOTO] Fot. Oliwia Gotkowska ZOO w Zamościu odwiedza rocznie 200 tys. osób.
To jedyny ogród zoologiczny w województwie lubelskim i jeden z nielicznych na wschodzie Polski. W dodatku jego początki sięgają czasów sprzed ponad 100 lat, jest więc jednym z najstarszych takich obiektów w kraju.

    Najpierw powstał szkolny ogród zoologiczny z żółwiami, zaskrońcami i wiewiórkami. Jeszcze w okresie międzywojennym zbudowano ptaszarnię, pojawiły się susły, wilki i lwy. W 1953 r. został przekształcony w Miejski Ogród Zoologiczny, otrzymując etatową obsługę, własny budżet i plany na większe terytorium. Ostatecznie po przeprowadzce na nowe miejsce, po kilku przebudowach i rozbudowach (również ze środków unijnych) można dzisiaj oglądać ponad 2,5 tysiąca zwierząt z 312 gatunków

    ZOO w Zamościu odwiedza rocznie 200 tys. osób. Znajdują się tutaj bardzo różne gatunki zwierząt, jak lamy, tygrysy, hipopotamy, lemury, osły, rysie, zebry i tapiry. Wśród nowych mieszkańców są niala grzywiasta, daniel płowy, tejgu argentyński oraz żyrafy. Można tu stanąć oko w oko z tygrysem lub pomachać niedźwiedziowi. Duże wrażenie zrobił na mnie pawilon z okazami w akwariach oraz terrariach. Z zewnątrz nie wyróżnia się niczym szczególnym, a drewnianym wykończeniem nawiązuje do pozostałych budynków. W środku zaś prawdziwy standard europejski! Na parterze umiejscowione są akwaria z rybami. Na piętro osoby niepełnosprawne mogą dostać się specjalną windą. Można podziwiać tam m.in. gady, płazy i pająki.

Wśród przyrody

    Powierzchnia ogrodu dla zwiedzających wynosi ok. 14 ha. Na zwiedzanie trzeba przeznaczyć minimum 1,5 do 2 godzin. Wśród atrakcji oprócz setek gatunków zwierząt są też przejażdżki konno, możliwość zrobienia zdjęcia z żywymi gadami czy park linowy.

    Bardzo dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych cieszą się małpy: gibbony, kapucynki, makaki oraz malutkie małpki pigmejki. Osobiście zauroczył mnie pawilon z motylami – motylarnia znajduje się w specjalnym pomieszczeniu, do którego można wejść i podziwiać kolorowe motyle w ich naturalnym środowisku, praktycznie na wyciągnięcie ręki.

    Na zakończenie ważne przypomnienie – współczesne ogrody zoologiczne pełnią wiele istotnych funkcji. Główną jest hodowla zwierząt ze szczególnym uwzględnieniem gatunków ginących i zagrożonych wyginięciem. Do ważnych zadań należy aktywne uczestnictwo w programach ochrony in-situ (prowadzone w naturze) i związanej z tym reintrodukcji (przywracanie do natury gatunków, które wyginęły na pierwotnych stanowiskach). Ponadto jest to rodzaj edukacji (prelekcje, lekcje biologii i pogadanki o zwierzętach) oraz propagowania idei ochrony gatunkowej zwierząt i roli ogrodów zoologicznych.

    Jestem przekonany, że to świetne miejsce do wypoczynku, połączonego z obserwacją zwierząt. Ta atrakcja turystyczna stwarza ponadto możliwość rekreacji w otoczeniu zieleni.


Zdjęcia: Oliwia Gotkowska
Autor tekstów poza obowiązkami zawodowymi jest pasjonatem podróżowania. Wykorzystuje każdą okazję, aby poznać i udokumentować nowe ciekawe miejsca, ludzi i rzeczy. 

Waldemar Szumny

Zdjęcia (12)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe