BIESZCZADY: Specjalna okazja dla miłośników bushcraftu i survivalu!

  • 20.11.2019, 12:53 (aktualizacja 20.11.2019, 13:01)
  • MJ

Podziel się:

Oceń:

BIESZCZADY: Specjalna okazja dla miłośników bushcraftu i survivalu! RDLP Krosno
Miłośnicy bushcraftu i survivalu będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie przepisów ustawy o lasach, bowiem Lasy Państwowe wyznaczyły ostatnio specjalne obszary leśne, gdzie od 21 listopada realizowany będzie pilotażowy program, który ruszy w kilkunastu regionach Polski. Łącznie w kraju obejmie od ponad 65 tys. ha. Również w Bieszczadach wyznaczono prawie tysiąc hektarów gruntów leśnych, gdzie będzie można uprawiać ten rodzaj „krzakoterapii”.

- Społeczność związana z bushcraftem i survivalem, czyli nietypowymi formami aktywności terenowej, nastawionymi na bliski kontakt z naturą, minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie, liczy w Polsce ponad 40 tys. osób i szybko rośnie – zaznacza Anna Pikus, naczelnik Wydziału Społecznych Funkcji Lasu DGLP. - Jej członków z leśnikami łączy bardzo wiele, m.in. świadomość znaczenia głębokiego kontaktu z naturą dla naszego zdrowia, znajomość praw rządzących przyrodą.

Na Podkarpaciu przeszkodą w wyznaczaniu takich obszarów są tereny chronione oraz ostoje dzikiej zwierzyny. Udało się jednak wytypować obszary leśne na terenie LKP „Lasy Bieszczadzkie” o powierzchni prawie 1000 ha. W Nadleśnictwie Baligród jest to 516 ha w okolicach Zalewu Solińskiego (Bukowiec, Zawóz, Rajskie), zaś w Nadleśnictwie Cisna 452 ha w rejonie Zawoju i Jaworca, ale poza terenem rezerwatu Sine Wiry. Wyjęte z programu są ostoje zwierzyny i obszary podlegające wyższym formom ochrony przyrody, jednocześnie z dala od bitych dróg i uczęszczanych szlaków, stąd wcale nie jest łatwo wydzielić takie tereny. Program jest pilotażowy, zatem ma za zadanie sprawdzić w praktyce funkcjonowanie tych dość nowych form korzystania z lasu, a efekty będzie można ocenić za rok.

Wkrótce na stronach internetowych nadleśnictw pojawią się mapy terenów do „krzakoterapii” i regulaminy korzystania z tej formy aktywności.

 

 

Dokładne informacje z całego kraju zamieszczone będą na stronie Banku Danych o Lasach www.bdl.lasy.gov.pl

Więcej informacji na:  http://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/latwiej-zanocujesz-na-dziko-w-lasach-panstwowych

 

 

 

Edward Marszałek

Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

MJ

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe