„Troska o katechezę szkolną" - władze kościelne odpowiadają na wniosek Bartosza Romowicza

  • 07.12.2019, 10:01
  • MK

Podziel się:

Oceń:

„Troska o katechezę szkolną" - władze kościelne odpowiadają na wniosek Bartosza Romowicza arch. Korso Burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz
W niedzielę 8 grudnia we wszystkich kościołach i kaplicach dekanatu Ustrzyki Dolne zostanie odczytane słowo Metropolity Przemyskiego na temat „Troska o katechezę szkolną”. Burmistrz Ustrzyk Dolnych odniósł się do treści listu Arcybiskupa skierowanego do mieszkańców miasta i gminy Ustrzyki Dolne.

W liście Jego Ekscelencja Arcybiskup przywołuje fakty m.in. o usunięciu religii ze szkół przez komunistów oraz jej powrocie w 1990 roku. Według Arcybiskupa następują „są coraz nachalniejsze próby wchodzenia do szkół – zwykle bez zgody rodziców – ludzi, którzy propagują ideologie sprzeczne nie tylko z wiarą katolicką, ale godzące również w ogólnie przyjęte normy społeczne i wartości narodowe”.

Zdaniem Jego Ekscelencji Arcybiskupa „jednym z celów, jaki najwyraźniej postawili przed sobą orędownicy postępującej laicyzacji, jest ograniczenie, a następnie wyrugowanie nauczania religii ze szkół. Uzasadniają to rzekomym poszanowaniem demokracji i wolą społeczeństwa”. Ponadto w słowie Arcybiskup zarzuca „manipulacje opinią publiczną”.

Jego Ekscelencja Arcybiskup w słowie nawołuje do „zaangażowania i świadectwa ludzi wierzących, zwłaszcza katolickich rodziców” oraz walki o prawdę „zwłaszcza, kiedy kwestionują ją ci, którzy zostali przez rodziców upoważnieni do współodpowiedzialności za kształtowanie postaw dzieci i młodzieży”. W słowie również podkreśla się, że „wychowanie to nie tylko kwestie ekonomiczne!”, a rodzicom zaleca nieustawanie „w poznawaniu prawdziwej, Bożej nauki w sposób systematyczny i nieskrępowany obłędem ideologii wrogich człowiekowi i chrześcijaństwu”.

Sam fakt, iż słowo Ekscelencji Arcybiskupa Adama Szala będzie odczytane obligatoryjnie we wszystkich kościołach i kaplicach dekanatu Ustrzyki Dolne jest jednoznacznym potwierdzeniem, że to odpowiedź na mój wniosek o zmniejszenie wymiaru godzin lekcji religii w kolejnych latach szkolnych.

W liście do mieszkańców miasta i gminy Ustrzyki Dolne- wprawdzie nie wprost, a podświadomie- zarzuca się mi chęć wyrzucenia nauczania religii ze szkół. To kompletna nieprawda i wprowadzanie wiernych w błąd. Zarzuty „manipulacji opinią publiczną” kierowane do „orędowników postępującej laicyzacji” odbieram osobiście do siebie jako autor listu do Jego Ekscelencji Arcybiskupa, podczas gdy właśnie w liście w sposób rzetelny przedstawiłem mieszkańcom miasta i gminy Ustrzyki Dolne- pomijając jakiekolwiek komentarze- dane dotyczące nauczania lekcji religii.  Trudno również zgodzić mi się z oceną "orędownika postępującej laicyzacji", przypominając chociażby fakt, że jako Burmistrz Ustrzyk Dolnych w 2017 roku byłem jednym ze współorganizatorów Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej, a gmina Ustrzyki Dolne partycypowała w kosztach jego organizacji. Ponadto od początku pełnienia swojej funkcji wielokrotnie w różny sposób materialnie oraz finansowo wspierałem kościół katolicki na terenie naszej gminy.

Ponadto pragnę podkreślić jeszcze raz, że jeśli tylko księża, katecheci czy siostry zakonne- w przypadku obniżenia wymiaru do jednej godziny lekcji religii w tygodniu- będą chcieli przeprowadzić dla uczniów naszych szkół drugą lekcję religii w tygodniu w ramach zajęć dodatkowych i niepłatnych z budżetu gminy Ustrzyki Dolne, to gmina Ustrzyki Dolne udostępni nieodpłatnie sale w szkołach oraz zajmie się stroną organizacyjną (jak np. ułożenie tych lekcji w planie lekcji). Koszty administracyjne utrzymania budynku szkoły dla tych lekcji poniesie gmina Ustrzyki Dolne.

Zachęcenie do walki o wiarę przez rodziców katolickich to w mojej ocenie nic innego jak namowa do sprzeciwu społecznego przeciwko mojej propozycji. To sprowadzenie dyskusji do problemu światopoglądowego, jak dążą do tego media prawicowe oraz lewicowe. To nie próba rozwiązania sytuacji z korzyścią dla wszystkich stron, a chęć skierowania na mnie negatywnych ocen przez mieszkańców miasta i gminy Ustrzyki Dolne.

Jan Paweł II podczas spotkania 19 sierpnia 1989 r. z młodzieżą w Santiago de Compostella powiedział, że „powołaniem chrześcijanina jest służba braciom i społeczeństwu, umacnianie i ochrona godności każdej ludzkiej istoty, szacunek dla praw osoby i ich obrona, budowanie trwałego i autentycznego pokoju opartego na braterstwie, wolności, sprawiedliwości i prawdzie”*. Liczę, że w dalszych etapach dyskusji nt. mojego wniosku wszyscy- a zwłaszcza hierarchowie kościoła- będą kierować się słowami naszego św. Jana Pawła II.

Całość "Słowa na niedzielę" poniżej w pliku do pobrania.

MK

Załączone pliki do pobrania (1)


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
kaczor
kaczor 09.12.2019, 19:45
pełne wsparcie dla usunięcia religii ze szkół, a kasa niech idzie na matmę, języki i informatykę
Maria
Maria 09.12.2019, 15:04
Raz na zawsze rozwiązać konkordat i religie przenieść ze szkół do salek katechetycznych.
Kapelanów też jest stanowczo za dużo
AM
AM 08.12.2019, 18:08
Panie Burmistrzu, przecież widzimy, że treść listu jest fałszywa co do merytoryki i Pana intencji, jak to w polityce bywa, wmawia się Panu intencje niezgodne z Pana wnioskiem. Proszę wykonywać swoje zadania nie zważając na ten kłamliwy ze strony kościoła płacz.
AntyKatoFob
AntyKatoFob 08.12.2019, 10:54
Co za buta. Niech obniży swoje pobory i ludzi w gminie a nie próbuje w białych rękawiczkach licząc na to, że ludzie w niechęci do księży go poprą reperować budżet i jeszcze cytuję papieża chcąc wzmocnić swój przekaż - diabeł kusząc Jezusa na pustyni też cytował Pismo Święte
palka3
palka3 08.12.2019, 01:07
Przecież przedmiot powinien się nazywać religia katolicka a nie religia. Szamani spod ciemnej gwiazdy,
Ostatni sprawiedliwy
Ostatni sprawiedliwy 07.12.2019, 22:48
Te czarno purpurowe kutwy maja gdzies papieza Polaka i tym bardziej obecnego papieza. Widac golym okiem, ze chcá rozpętac wojenkę - daleko im od chrzescijanstwa! Swoich gwałcicieli nie potrafią ofarnąc, a za cudze kompetencje się biorą. To jest jawne nawoływanie do nienawisci! Ktos mądry juz to powiedzial - ta szajka musi wymrzeć!!!
Skamielina nieużyta!
Paweł
Paweł 07.12.2019, 21:11
W takim razie podczas "obligatoryjnego" czytania oświadczenia - rodzice powinni nagłos podczas mszy wstać i zapytać "czy skoro to tak wazne - czy księża nie mogą tego zrobić za darmo?" Ile Państwo musi zapłacić za wyszkolenie katolika?
Edyta
Edyta 07.12.2019, 15:50
POdświadomie POdejrzewam że w całej tej "sprawie" PO maczało swe brudne i niewinne ręce. Oczywiście w dobrej wierze
Agnostyk
Agnostyk 07.12.2019, 19:06
Proszę zacząć leczenie. Może nie jest jeszcze za późno. Trzymam kciuki.
Ustrzyczanka
Ustrzyczanka 07.12.2019, 13:59
Słowo arcybiskupa Adama Szala to klerykalizm, syndrom myślenia o kościele jako oblężonej twierdzy, obrona stanu posiadania, która próbuje być przykrywana troską o właściwe wychowanie dzieci i młodzieży.A może by tak zadbać o poziom nauczania religii w szkołach, bo jest żenująco niski i powoduje rezygnację szczególnie młodzieży szkół ponadpodstawowych.

Pozostałe