Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Terenów Górskich

  • 11.12.2019, 08:00
  • PO

Podziel się:

Oceń:

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Terenów Górskich archiwum Połonina Caryńska.
Święto to obchodzone jest corocznie 11 grudnia a ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2002 roku na zakończenie Międzynarodowego Roku Terenów Górskich nad obchodami, którego patronat objęła Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa.

Niekorzystne warunki naturalne oraz konflikty zbrojne naraziły na straty ekosystemy górskie i ich zasoby, a wiele mieszkańców takich terenów doprowadziła do ubóstwa. Przełomem stał się rok 2002, którego obchody miały na celu promocję tych regionów, zwrócenie uwagi na koszty transportów, utrzymania infrastruktury, zaopatrzenia oraz energii, a za czym idzie wspomożenie finansowe, zagwarantowanie stabilnego rozwoju, zwiększenie świadomości o istocie ekosystemów leśnych i ich znaczeniu oraz podkreślenie i rozpromowanie i ochronie dobytku kulturowego społeczności zamieszkującej tereny górzyste.

W końcu turystyka górska to aż 15-20% turystyki światowej, a ta liczba w niektórych regionach będzie rosła. Wystarczy spojrzeć ile tereny bieszczadzkie zyskały dzięki niej, (do niedawna wielu myślało, że Bieszczady są wciąż mocno zacofanym terenem) nie tylko w rozwoju społeczno-kulturowym, ale też jak pozytywnie wpłynęła na dobrobyt i zadowolenie mieszkańców, a odwiedzający ją podróżni są zdumieni postępem w tym regionie, nie mówiąc o zachwycie i ponownej chęci powrotu ku bieszczadzkim klimatom.

PO

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe