BIESZCZADY: Co zrobić, gdy zagraża nam dzika zwierzyna?

  • 30.12.2019, 12:34
  • MK

Podziel się:

Oceń:

BIESZCZADY: Co zrobić, gdy zagraża nam dzika zwierzyna? archiwum Na naszym terenie coraz częściej zdarzają się przypadki podchodzenia na teren człowieka wilków, niedźwiedzi i innych dużych zwierząt chronionych.
Przypadki, w których wilk, niedźwiedź lub inne duże, dzikie zwierzę "bada teren" wokół domostw jest coraz częstsze. W takiej sytuacji istnieje zagrożenie zdrowia, mienia, a nawet życia. Jak postępować, gdy na podwórku pojawi się niespodziewany gość z lasu?

Przez coraz częściej zgłaszane przypadki podchodzenia zwierzyny leśnej na tereny domostw, opracowano specjalne schematy procedur postępowania w takich sytuacjach. Powinno się niezwłocznie zgłaszać każdy przypadek "odwiedzenia" nas przez wilki czy inne zwierzęta chronione. Istnieją dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest poinformowanie władz w swojej miejscowości, po czym zostaną podjęte działania zależne od skali zagrożenia. Po drugie należy zgłosić sprawę do najbliższego komisariatu policji.

Dalsze podjęte czynności zależą od skali zagrożenia ze strony dzikich, nieproszonych gości. W przypadku pośredniego zagrożenia, wydaje się zezwolenie na spłoszenie, odłów czy zaniepokojenie zwierzyny. Jeśli sytuacja jest poważniejsza, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydaje zezwolenia na zabicie zwierzęcia, a w przypadku naprawdę pilnego wydarzenia, przy realnym zagrożeniu i nie można czekać na zezwolenie pisemne, uznaje się także zezwolenie w formie ustnej.

Wszelkie przypadki wyrządzenia stwierdzonych szkód przez niedźwiedzie, rysie, bobry, wilki i żubry należy zgłaszać do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie, w Wydziale Spraw Terenowych I w Krośnie.

MK

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe