Udaremniona próba nielegalnego przejścia do Niemiec

  • 08.01.2020, 17:06
  • CRC

Podziel się:

Oceń:

Udaremniona próba nielegalnego przejścia do Niemiec BiOSG Zatrzymano nielegalnych imigrantów oraz organizatorów przerzutu przez granicę z Ukrainy do Polski
W pierwszych dniach nowego roku (2020) funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali w okolicach Arłamowa trzech Syryjczyków, którzy pieszo przekroczyli granicę z Ukrainy. Wraz z imigrantami zatrzymano organizatorów przerzutu, Polaka oraz Syryjczyka, którzy odebrali imigrantów z granicy i zamierzali przewieźć ich do Niemiec.

Zdarzenie miało miejsce w sobotę (4 stycznia) w okolicach Arłamowa na Podkarpaciu.  Patrol Straży Granicznej z placówki w Huwnikach ujawnił ślady nielegalnego przekroczenia granicy z Ukrainy do Polski.

Szybko podjęte przez funkcjonariuszy z Huwnik i Wojtkowej  działania graniczne doprowadziły do zatrzymania sprawców przekroczenia. Okazali się nimi być obywatele Syrii, dwóch w wieku 33 oraz jeden w wieku 34 lat. Nie posiadali dokumentów. Wraz z nielegalnymi imigrantami, na gorącym uczynku zatrzymano organizatorów przerzutu. Był to 39-letni Polak (mieszkający na stałe w Niemczech) oraz 35-letni Syryjczyk legalnie przebywający na terenie UE. Mężczyźni podjechali do granicy autem na niemieckich numerach rejestracyjnych, zabrali imigrantów i podróżowali główną drogą z zamiarem dotarcia do Niemiec.

Zatrzymani imigranci usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstwa do czego się przyznali. Zeznali, że kilka lat przebywali na Ukrainie, gdzie pracowali i studiowali. Tam się poznali i postanowili wspólnie wyruszyć na zachód Europy. Do granicy podjechali taksówką, dalej prowadziła ich nawigacja w telefonie. Cudzoziemcom wyznaczono karę 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata i przekazano z powrotem na Ukrainę.

Z kolei obywatel Polski oraz Syrii usłyszeli zarzuty organizowania nielegalnego przekroczenia granicy. Przyznali się do czynu. Prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze, m.in. w postaci dozoru policyjnego oraz zakazu opuszczania kraju z jednoczesnym zatrzymaniem paszportów. Ostateczną decyzję w ich sprawie podejmie sąd.

To pierwsza w 2020 roku grupa nielegalnych imigrantów zatrzymana na Podkarpaciu. W 2019 roku zatrzymano 133 imigrantów, których celem nielegalnego przekroczenia była migracja do krajów Europy.

CRC

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe