KŁOPOTY PBS: Czy miasto Sanok zachowało płynność finansową? Wypłaty zasiłków będą na czas? [VIDEO]

  • 21.01.2020, 19:23
  • mk

Podziel się:

Oceń:

KŁOPOTY PBS: Czy miasto Sanok zachowało płynność finansową? Wypłaty zasiłków będą na czas? [VIDEO] Fot. Patryk Oberc Konferencja prasowa w UM Sanoka
We wtorek 21 stycznia w Urzędzie Miasta w Sanoku zwołano konferencję prasową w związku z restrukturyzacją Podkarpackiego Banku Spółdzielczego.

Otrzymujemy wiele pytań od dziennikarzy, także z mediów ogólnopolskich, dlatego postanowiliśmy spotkać się z Państwem, by przekazać informacje na temat sytuacji finansowej Gminy Miasta Sanoka po decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku – uzasadnił zwołanie konferencji Zastępca Burmistrza ds. Rozwoju  Artur Kondrat.

Wiceburmistrz podkreślił, że w związku z restrukturyzacją banku nie ucierpią osoby fizyczne -  klienci indywidualni i przedsiębiorstwa.
W związku z restrukturyzacją, środki JST, które były klientami Podkarpackiego Banku Spółdzielczego, zostaną przeniesione w wysokości 57,4 procent do Banku Nowego BFG S. A. Gmina Miasta Sanoka utraci 42, 6 procent ulokowanych w banku środków, co daje kwotę 4,2 mln złotych. 2 mln zł z tej kwoty to środki na inwestycje, pozostałe dotyczą wydatków bieżących jednostek podległych gminie.
Sanok znalazł się w grupie 35 samorządów, które – będąc klientami PBS – zostały poinformowane o utracie środków. 20 stycznia przedstawiciele tych samorządów spotkali się z wojewodą podkarpackim Ewą Leniart, która zadeklarowała wypracowanie mechanizmów pomocy w zrekompensowaniu utraconych środków. 
Dlaczego Sanok był klientem Podkarpackiego Banku Spółdzielczego, pomimo sygnałów o trudnej sytuacji finansowej banku? Umowa z Podkarpackim Bankiem Spółdzielczym została zawarta w oparciu o ustawę Prawo zamówień publicznych. Odbył się przetarg i Podkarpacki Bank Spółdzielczy przedstawił najlepsze warunki.

– Nie było podstaw, by odrzucić ofertę PBS-u. Przed podpisaniem umowy przedstawiciele PBS zapewniali o dobrej realizacji programu naprawczego oraz bardzo dobrych wynikach za półrocze 2019 roku – poinformował dziennikarzy skarbnik Bogdan Florek. 

Zastępca Burmistrza ds. Oświaty mówił o środkach utraconych w podległych mu jednostkach: miejskie szkoły straciły ponad 314 tys. złotych. W tej utraconej kwocie są m.in. środki potrzebne na realizację programu Erasmus+ przez Szkołę Podstawową nr 6 (12 770 zł) oraz środki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ponad 67 tys. zł). 
Podczas konferencji wiceburmistrzowie Grzegorz Kornecki i Artur Kondrat zapewnili, że miasto zachowało płynność finansową, zostaną w terminie wypłacone wynagrodzenia pracownicze, świadczenia 500 plus i świadczenia opiekuńcze, nie są zagrożone inwestycje: budowa łącznika do obwodnicy z ul. Łany i przebudowa ulic Pomorskiej i 1000-lecia. 

 

Źródło: Materiały prasowe UM

mk

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
antY
antY 22.01.2020, 10:16
A gdzie sam pan Burmistrz ?
/KK
/KK 21.01.2020, 23:16
Ten skarbnik powinien natychmiast zostać zwolniony dyscyplinarnie. Wierzył bankowi, a nie sprawdził np. bilansów banku, z których wynikał bardzo zły stan jego rezerw. Nie zna również prawa bankowego.
Wlk
Wlk 21.01.2020, 21:30
Tak, kasa wyszła, zawiadomimy, że utracili środki. Jakie to fajne i proste. A jak ktoś miał u was kredyt to już nie musi spłacać? No bo kasy nie ma... I zawiadamia was, że utraciliscie wasze bankowe srodki.

Pozostałe