Burmistrz Miasta i Gminy Lesko Adam Snarski o restrukturyzacji PBS

  • 21.01.2020, 21:08
  • mk

Podziel się:

Oceń:

Burmistrz Miasta i Gminy Lesko Adam Snarski o restrukturyzacji PBS archiwum
Panie Burmistrzu nie ukrywam, że rozmawiam z Panem w związku z zaistniałą sytuacją dotyczącą przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego, w którym, również swoje konto posiada Urząd Miasta i Gminy Lesko.

Niestety, potwierdził się scenariusz, o którym od piątku w gronie samorządów terytorialnych mówiono. "Czarny" scenariusz jest taki, że środki zgromadzone na rachunkach samorządów i ich jednostek zostaną w części zabrane na pokrycie strat PBS (z każdego samorządu zabranych zostanie około 43% kwot, które znajdowały się na kontach gmin). Przedstawiciele 34 samorządów, których dotknęła ta katastroficzna sytuacja apelowało do Wojewody o pomoc w tej nadzwyczajnej sytuacji.

Trzeba pamiętać, że gmina nie ma swoich pieniędzy. Ma nasze - z naszych podatków. Apeluję do Ministra Finansów oraz Premiera Rządu Polskiego o interwencję w tej sprawie. W poniedziałek, w sali Gobelinowej Muzeum Historycznego w Sanoku odbyło się spotkaniu przedstawicieli kilkunastu samorządów z Podkarpacia, które mają rachunki w restrukturyzowanym Podkarpackim Banku Spółdzielczym. Spotkanie zorganizowała Pani Ewa Leniart Wojewoda Podkarpacki. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Bankowego Funduszu Gwarancyjnego na czele z wyznaczonym na administratora PBS Panem Pawłem Małolepszym.

Wiedzieliście Państwo o tych zamiarach, mieliście jakieś informacje lub przecieki?

Absolutnie, zostaliśmy zaskoczeni, podobnie jak i wszyscy inni klienci. Niestety nie było żadnych ostrzeżeń. Na podstawie plotek nie mogliśmy zerwać umowy z przetargu. Gdybyśmy tak postąpili narazilibyśmy się na karę umowną co skutkuje dyscypliną finansów publicznych. Z dnia na dzień staliśmy się ubożsi o prawie 2,5 miliona złotych, gdyż Gmina Lesko na tej bulwersującej ogólnopolskiej restrukturyzacji PBS straciła właśnie taka kwotę. Jest to wręcz niewyobrażalne i trudne do racjonalnego wytłumaczenia.

Jak wygląda więc sytuacja finansowa na dziś w Gminie Lesko?

Wspomniana powyżej kwota, którą na dzień dzisiejszy utraciliśmy, mocno ogranicza nasze możliwości rozwoju. Bez pomocy rządu, Ministra Finansów, Premiera w odzyskaniu tych środków z całą pewnością nie będziemy mogli rozwijać się tak dynamicznie jakbyśmy chcieli. A nasza Gmina w ostatnich miesiącach pozyskała znaczne środki zewnętrzne na wiele inwestycji na jej terenie. Wśród przedstawicieli samorządów można było odczuć wielkie rozczarowanie poniedziałkowym spotkaniem.

Powiem szczerze, że my - Samorządowcy nie mamy sobie nic do zarzucenia. Jak zawsze - dostaje najsłabszy, ten który chce działać i rozwijać swoje małe gminy. Jak wiele jeszcze możemy znieść? Ile możemy udźwignąć? Jak zawsze - wszystko pokryjemy - my mieszkańcy z naszych ciężko zarobionych pieniędzy. Właśnie dlatego o tym mówię i właśnie dlatego będę walczył o każdą naszą - Państwa złotówkę, o każdy grosz. Dopóki będę miał na to siły.

 

 

Rozmawiał Dawid Lipka

mk

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe