Oświadczenie Rady Nadzorczej w zawieszeniu Podkarpackiego Banku Spółdzielczego z siedzibą w Sanoku

  • 22.01.2020, 10:57 (aktualizacja 29.01.2020, 10:09)
  • PO

Podziel się:

Oceń:

Oświadczenie Rady Nadzorczej w zawieszeniu Podkarpackiego Banku Spółdzielczego z siedzibą w Sanoku Fot. Patryk Oberc

W związku z decyzją Zarządu BFG o rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji wobec Podkarpackiego Banku Spółdzielczego z siedzibą w Sanoku (PBS)  podjętą w dniu 15.01.2020 r. i dostarczoną Bankowi w dniu 17.01.2020 r. oraz jej powodami informujemy jako Rada Nadzorcza oraz podzielając stanowisko Zarządu, który ww. decyzją został odwołany, że PBS Bank od roku 2016 pozostawał pod ścisłym nadzorem KNF w związku z realizacją opracowanego i zatwierdzonego przez Komisję Programu Postępowania Naprawczego na lata 2016-2020 jako efektu pogorszenia się sytuacji Banku w następstwie realizacji zaleceń KNF po inspekcji problemowej w obszarze jakości aktywów, która miała miejsce na początku 2016 r. Ujawnione wówczas nieprawidłowości w obszarze zarządzania aktywami Banku doprowadziły do zmiany składu Zarządu. Kolejne nieprawidłowości ujawnione w trakcie realizacji programu naprawczego, skutkowały złożeniem do Prokuratury zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłych pracowników Banku jak i niektórych dłużników oraz koniecznością tworzenia dalszych znaczących rezerw celowych, o czym na bieżąco Bank informował KNF. Zgłoszone sprawy, na dzień wydania decyzji przez BFG, były w trakcie procesowania.

Prowadzone działania, których celem była stopniowa poprawa sytuacji kapitałowej Banku odbywały się zgodnie z zatwierdzonym Programem Postępowania Naprawczego oraz w konsultacji z KNF i omawiane na licznych spotkaniach z przedstawicielami nadzoru. Rada akceptowała działania Zarządu ponieważ przedstawiane dane dawały podstawy by sądzić, że  proces sanacji jest możliwy. Zaznaczyć należy że ostatnie spotkania z przedstawicielami KNF odbywały się końcem 2019 r., oraz w dniu 7.01.2020 r. Celem  kluczowym było prowadzenie naprawy Banku przy zachowaniu spokoju wśród klientów, bezpieczeństwa i stabilności zgromadzonych środków, w tym podmiotów sektora JST oraz zagwarantowanie obligatariuszom wykupu obligacji w przypadających terminach, o czym świadczyła utrzymująca się bardzo dobra sytuacja płynnościową. Dla organów Banku istotne było także utrzymanie miejsc pracy oraz optymalnej sieci placówek, dobrego wizerunku, reputacji i stabilności całego sektora bankowości spółdzielczej, a przede wszystkim BS-ów rynku lokalnego.

            Nadmieniamy, że w roku 2019 miała miejsce kolejna inspekcja KNF w obszarze jakości aktywów, której zalecenia Bank w całości wykonał i odzwierciedlił w księgach rachunkowych na datę 31.10.2019 r. objętą przeglądem.

W związku z utworzeniem znaczącego poziomu rezerw celowych Bank został wezwany przez KNF do opracowania nowego dokumentu "Planu Naprawy" złożonego do KNF końcem lipca 2019 r. oraz zaktualizowanego pod kątem aktualnej sytuacji Banku oraz uwag skierowanych do Banku przez KNF i przekazanego ponownie w dniu 27.12.2019 r. Do dnia wydania decyzji o przymusowej restrukturyzacji przez BFG, Bankowi nie przekazano żadnego dokumentu w zakresie oceny przedłożonego Planu naprawy.

Ponadto w 2019 r. Bank dwukrotnie poddał przeglądowi bieżącą sytuację Banku przez niezależną firmę audytorską, która potwierdziła prawidłowość              i rzetelność prowadzonych ksiąg Banku, w tym istotnego dodatniego wyniku finansowego wypracowanego w roku 2019. Zweryfikowany wynik finansowy był także przedmiotem wniosku złożonego przez Bank do KNF o wydanie zezwolenia na jego zaliczenie do kapitału podstawowego Tier1, który do dnia wydania decyzji BFG nie został rozpatrzony, pomimo tego, że to działanie było również wcześniej uzgadniane z przedstawicielami KNF.

Zaudytowany wynik badania śródrocznego na dzień 31.10.2019 roku oraz  całoroczny za rok 2019 odwrócił wreszcie trend raportowania strat. Utrzymany w kolejnych miesiącach dawał gwarancje stabilności i możliwości kontynuacji działalności. Praktycznie na finiszu naszych działań proces dojścia  do minimów nadzorczych został przerwany niezrozumiałą powszechnie decyzją BFG, która zakłóciła, objętą do tej pory przez Bank szczególną troską, stabilność płynnościową oraz nadszarpnęła wizerunek sektora banków spółdzielczych. Bank na dzień 31.10.2019 roku wypracował wynik finansowy brutto w kwocie  23,1 mln zł a wynik netto 18,8 mln zł przy łącznym współczynniku kapitałowymi 3,45%, oraz dodatnich kapitałach bilansowych. Decyzja KNF o zaliczenie wyniku bieżącego do kapitału podstawowego, przy innych podejmowanych działaniach, poprawiła by sytuację kapitałową Banku. Niezrozumiała jest dla nas kwota oszacowania strat na poziomie 182,9 mln zł przez firmę, której BFG zleciło wykonanie oszacowania, która nie jest firmą audytorską a dokonała takiego oszacowania. Nie podlega ona nadzorowi Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego. Przedmiotem jej działania są między innymi zarządzanie nieruchomościami i usługi doradztwa i metod zarządzania.                                                                                                                                                  

Dziwi  fakt, że  Bankowy Fundusz Gwarancyjny zlecił takiej Spółce tak poważną z punktu widzenia  dalszego funkcjonowania Banku usługę. Wpisuje się to w bieżące doniesienia co do braku właściwego nadzoru nad Spółką GetBack i wręcz przesadzone w naszej ocenie działania nadzorcze UKNF i BFG wobec naszego Banku.

W związku z decyzją Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o wszczęciu procedury przymusowej restrukturyzacji PBS, Rada Nadzorcza w zawieszeniu Podkarpackiego Banku Spółdzielczego z siedzibą w Sanoku w dniu 20.01.2020 r. podjęła Uchwały o wniesieniu skargi na w/w decyzje do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie za pośrednictwem BFG.

 Interwencja BFG w sytuacji, gdy Bank pozostawał w procesie zaawansowanych działań nakierowanych na odzyskanie należności straconych i odbudowania poziomu kapitałów oraz realizował kolejny etap optymalizacji kosztowej i skali działania,  rodzi pytanie o intencje.

Rada Nadzorcza w zawieszeniu Podkarpackiego Banku Spółdzielczego z siedzibą w Sanoku wszystkim naszym interesariuszom dziękuje za wieloletnią lojalność i wiarę że spółdzielcza forma własności to dobry wybór. 

Członkowie Rady Nadzorczej

PO

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
sanchez
sanchez 23.01.2020, 10:43
Ewidentny zaplanowany w najdrobniejszych szczegółach skok na kasę państwową.....przy przymknięciu oka przez samo państwo poprzez instytucje finansowe w tym celu powołane....przez samo państwo !! Przecież wiedzieli kiedy co roku spływają środki budżetowe i wiedzieli wszyscy ze nie podlegają gwarancjom czyli zostaną zawłaszczone i przepadną w ramach chorego prawa. Dlaczego bank nie fiknął 1 stycznie kiedy bylo pusto i głucho na kontach samorządów? Szkoda ze mamy tyle służb w kraju obnoszących sie pseudosukcesami i orderami i pochwałami prezydenckimi przy każdej byle okazji.....o awansach dla tylko swojaków nie wspominając...a to kolejny przypadek że nagrody i przywileje są bezpodstawne i za nic.Ale skoro państwo daje i nie rozlicza za nic nikogo...to biorą.A BFG zasłania sie pobożnymi przepisami ze nawet pisnąć nie mogło choć parę miesięcy wcześniej ani nie wydało ani jednego ostrzeżenia,choć w przypadku innych banków i instytucji finansowych publicznych ostrzeżeń w z ich strony nie brakuje i nigdy nie brakowało.Wszyscy na górze o wszystkim wiedzieli.Ot taki podkarpacki Amber Gold z rozmydlona odpowiedzialnością tym razem w roli głównego aktora pieniądze publiczne czyli znów nas wszystkich
HALINKA
HALINKA 23.01.2020, 07:22
Nikt nie mówi o pracownikach banku, którzy oczywiście oberwali rikoszetem na restrukturyzacji pseudo "ratującej".Przecież tutaj też są dramaty ludzkie! Tylko czekać jak BFG i KNF zapewni pracę dla blisko 500 ludzi tam pracujących na tym nepotycznym Podkarpaciu! Powiedzmy wprost, rynek podkarpacki nie jest w stanie wchłonąć tylu pracowników!Przecież w Sanoku juz teraz nic sie nie dzieje! Firmy padają jak pszczoły po randapie państwa.Ale przecież nie ma problemu" PKB rośnie, stopy bezrobocia maleją, gospodarka się rozwija " tylko pytanie gdzie te słupki z rtęcią są mierzone ?chyba w gorącej herbacie !!! Firmy,samorządy zbierą teraz jeszcze dodatkowe pokłosie takich Wielkich Decyzji! Nasuwa sie pytanie! kto na tej pseudo restrukturyzacji banku PBS najbardziej się odkuje!?!tylko czekać jak bedzie stworzony jeden państwowy bank folwarczny jako monopol na Podkarpaciu i będą dyktowane bezkonkurencyjne opłaty za rachunki, oprocentowanie i prowizje od kredytów, oprocentowanie depozytów itp. Tylko czekac na obrazek Podkarpacia jak po Czarnobylu..
oktis
oktis 22.01.2020, 16:46
Stracone zaufanie do tego banku, wszystko przeniosłem- przelałem do innego , na szczęście mam konta w 2 bankach
Miki
Miki 22.01.2020, 15:46
Pisiory ....... zniszcza wszystko
X
X 22.01.2020, 13:56
Oczywiście, tak jak od kilku lat - to nie my, to nie nasza wina, to ONI
Ekonomista
Ekonomista 22.01.2020, 12:58
Brakuje prawdopodobnie na 500+ i czas na instytucje z których można zapewnić wypłatę . A dotyczy to takich instytucji co posiadają majątek, i można łatwo go przejąć. JST jest tylko narzędziem potrzebnym do bicia piany, bo wszyscy dobrze wiemy, że te pieniądze odzyskacie, oczywiście po bohaterskich decyzjach wiadomo kogo. Pięknie rozegrane, i przypuszczam, że przez pewien czas dokładnie przygotowywane. Szkoda, że dotyczy to nas Wszystkich, czyli ludzi Podkarpacia, i systemu bankowości spółdzielczej właśnie tutaj. A 150 lat tradycji, tworzonych przez naszych pradziadków poszło w piach. Szkoda, że tak mało ludzi to dostrzega.
Samorząd
Samorząd 22.01.2020, 11:27
Teraz to nas w *** pocałujcie

Pozostałe