Pierwsza w tym roku przysięga żołnierzy 3.Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej [FOTO]

  • 26.01.2020, 20:40
  • PO

Podziel się:

Oceń:

Pierwsza w tym roku przysięga żołnierzy 3.Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej [FOTO] fot. Katarzyna Wroniak
W niedzielę, 26 stycznia w samo południe na kolbuszowskim rynku słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 43 żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”.

W uroczystości udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, wojska, duchowieństwa oraz organizacji kombatanckich na czele z kpt. w stanie spoczynku Julianem Pawełkiem - prezesem zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Podkarpackiego.

­„…Wojska Obrony Terytorialnej z dumą odwołują się do tradycji polskiego oręża, przyjmując za patronów kolejnych brygad Bohaterów z bronią w ręku walczących o wolną Polskę. Pułkownik Łukasz Ciepliński, który z chwilą złożenia przysięgi w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej staje się również Waszym patronem, jest wzorem do naśladowania dla każdego żołnierza. Cechowały Go wola walki, patriotyzm i niezłomność, połączone z umiejętnościami organizacyjnymi oraz dowódczymi. Mam nadzieję, że Jego postawa będzie inspirowała Was podczas służby. Rozpoczynacie Waszą służbę wojskową w 2020 roku, w którym będziemy obchodzić 100. Rocznicę jednego z najwspanialszych zwycięstw polskiego oręża – Bitwy Warszawskiej. Zwycięstwo to wpłynęło nie tylko na losy odradzającej się Polski, ale i całej Europy. Wojsko Polskie, odbudowane wielkim wysiłkiem obywateli po 123 latach rozbiorów, stawiło czoła najeźdźcom z Armii Czerwonej. Pamięć o Nich jest obowiązkiem każdego żołnierza….” – napisał w liście Mariusz Błaszczak ministra obrony narodowej do żołnierzy, który w Jego imieniu odczytał Zbigniew Chmielowiec – poseł na sejm RP, członek sejmowej komisji Obrony Narodowej.

Uroczystość poprzedziła msza św. w Kolegiacie pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej, której przewodniczył ksiądz biskup Edward Białogłowski - Biskup Pomocniczy Diecezji Rzeszowskiej.

W samo południe dowódca uroczystości ppłk. Tomasz Janusz złożył meldunek o gotowości pododdziałów do przysięgi dowódcy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Dariuszowi Słocie.

Po podniesieniu flagi państwowej na maszt, odegraniu hymnu państwowego przez Orkiestrę  Wojskową z Rzeszowa, przed front szyku wystąpił poczet sztandarowy, a następnie słowa roty przysięgi wypowiedziało 43 żołnierzy – ochotników Podkarpackiej Brygady OT. Duszpasterskiego błogosławieństwa udzielił ksiądz biskup Edward Białogłowski – obecny na uroczystości.  

Wzruszającym momentem było przemówienie prezesa Zarządu Okręgu Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - 95 – letni kpt. w st. spocz. Julian Pawełek, który w imieniu własnym i kolegów, złożył żołnierzom gratulacje oraz przekazał słowa przesłania młodemu pokoleniu:

„…Dziś podejmujecie się zobowiązania na całe życie. Gratuluję Wam i dziękuję, że podjęliście się służby Ojczyźnie, służby, która wymaga ciężkiej pracy. Bądźcie wytrwali, lojalni i odpowiedzialni, w swoim postępowaniu kierujcie się dobrocią i mądrością, a wszystko to dla niepodległej Ojczyzny, dla obywateli, dla lokalnej społeczności, dla własnej rodziny i dla was samych”.

****

Przysięgę złoży łącznie 43 ochotników w tym 7 kobiet. W ramach projektu "Ferie z WOT powołano 18 uczniów szkół ponadpodstawowych i 4 studentów.

 

****

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała
w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut „Terytorialsów”.

PO

Zdjęcia (4)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe