UWAGA TURYŚCI! W Bieszczadach II stopień zagrożenia lawinowego

  • 08.02.2020, 07:00
  • PO

Podziel się:

Oceń:

UWAGA TURYŚCI! W Bieszczadach II stopień zagrożenia lawinowego archiwum W Bieszczadach II stopień zagrożenia lawinowego
Bieszczadzka Grupa GOPR wydała wczoraj, 7 lutego o godz. 18:04 komunikat o stanie zagrożenia lawinowego.

Ogłoszono II stopień zagrożenia lawinowego:

Szczególnie niebezpieczna wystawa
Pd.Wsch.-Pd.-Pd.Zach.
Powód: Działalność wiatru

Mechanizm jest związany z przenoszeniem śniegu przez wiatr, zarówno w czasie opadu jak i tylko śniegu już spadłego. 
 

Opis panującej sytuacji

Śnieg z ostatniego opadu został przetransportowany przez bardzo silny wiatr z kierunków zmiennych na stoki zawietrzne, zagrożenie lawinowe w miejscach zwiększonego odłożenia świeżego śniegu na starej pokrywie oraz na stromych stokach (w formacjach wklęsłych, lejach, jarach), szczególnie w miejscach odłożenia przez wiejące wiatry sprasowanego śniegu w formie desek śnieżnych na zalegających w dolnych partiach pokrywy miękkich warstwach. W grzbietowych partiach pokrywa zmienna, kształtująca się w granicach od 60 do 120 cm. Najwięcej śniegu znajduje się w miejscach odłożenia depozytów, gdzie pokrywa osiąga grubość ok.150 cm lub więcej.

W dniu jutrzejszym prognozowane rozpogodzenie, temperatura ok - 5. Szlaki turystyczne w większości nieprzetarte, zawiane. Zagrożenie nie powinno ulec zmianie.

Opis ogłoszonego stopnia zagrożenia wg skali

Stabilność pokrywy śnieżnej
Pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie.

Prawdopodobieństwo wyzwolenia (zejścia) lawiny
Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.

Zalecenia dla ruchu osób

Częściowo niekorzystne warunki.

Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach, a szczególnie na wskazanych w komunikacie lawinowym, jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości.

 

 

PO

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Grazyna
Grazyna 08.02.2020, 15:36
Piękne Bieszczady są pokazane na zdjęciu ;) Gratulacje!

Pozostałe