Komunikat Rady Nadzorczej PBS dot. złożenia skarg na decyzje Bankowego Funduszu Gwarancyjnego

  • 10.02.2020, 14:50 (aktualizacja 22.02.2020, 00:40)
  • mk

Podziel się:

Oceń:

Komunikat Rady Nadzorczej PBS dot. złożenia skarg na decyzje Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Fot. Patryk Oberc
Komunikat Rady Nadzorczej Podkarpackiego Banku Spółdzielczego z siedzibą w Sanoku dot. złożenia skarg na decyzje Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w sprawie wszczęcia przymusowej restrukturyzacji oraz zawieszenia działalności.

Rada Nadzorcza Podkarpackiego Banku Spółdzielczego z siedzibą w Sanoku (PBS) informuje, iż działając na podstawie art. 103 ust. 5 zd. 1 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji złożyła w dniu 6 lutego 2020 r. skargę na decyzję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w sprawie wszczęcia przymusowej restrukturyzacji oraz zawieszenia działalności. W ocenie Rady Nadzorczej PBS bank prowadził celowe i intensywne działania naprawcze, które przy wsparciu ze strony organu administracji uzasadniały przewidywanie, iż doprowadzą one do trwałej stabilizacji sytuacji finansowej banku. Organ administracji nie uzasadnił, poza arbitralnym stwierdzeniem, że inne środki nadzoru nie byłyby adekwatne, dlaczego sięgnął po resolution, pomimo tak dalekich konsekwencji wykorzystania tego narzędzia. Wskazać należy, iż resolution ma za zadanie ustabilizowanie sytuacji rynkowej, zaś wydanie przedmiotowych decyzji osiągnęło odwrotny od zamierzonego przez ustawodawcę europejskiego skutek: na rynku panuje zaniepokojenie.

Jeśli BFG wobec PBS, pomimo nieistnienia przesłanek wszczęcia przymusowej restrukturyzacji, sięgnął po narzędzie, które niweczy podmiot, to może wszcząć przedmiotowe postępowanie również wobec innych podmiotów, pomimo prowadzenia przez nie działań naprawczych, zgodnie z wolą organów nadzoru . W ocenie Rady Nadzorczej PBS postępowanie administracyjne, poprzedzające wydanie zaskarżonej decyzji zostało przeprowadzone w sposób prowadzący do naruszenia zasady zaufania obywateli do Państwa, przy przyjętych z góry założeniach, w rażąco krótkim terminie (czterech dni roboczych!), pomimo niezwykle wysokiego stopnia skomplikowania sprawy, na co BFG wielokrotnie zwracał uwagę, najbardziej daleko idących konsekwencji dla PBS oraz systemu banków spółdzielczych wobec innych, możliwych do zastosowania, działań nadzorczych. Negatywny wpływ na sektor spółdzielczy jest już zauważalny.

Co więcej, po zapoznaniu się przez RN PBS z uzasadnieniem decyzji, zidentyfikowane zostały rażące naruszenia przepisów prawa materialnego oraz procesowego. W ocenie mecenas Ewy Derc, radcy prawnego z Kancelarii Derc Pałka Kancelaria Radców Prawnych w Warszawie, która reprezentuje Radę Nadzorczą PBS w niniejszej sprawie, szczególnie silnego podkreślenia wymaga, że celem wszystkich przepisów ustawy o BFG, jest zapewnienie stabilności krajowego systemu finansowego, w szczególności przez zapewnienie funkcjonowania obowiązkowego systemu gwarantowania depozytów oraz prowadzenie przymusowej restrukturyzacji w prawnie i faktycznie uzasadnionych sytuacjach. Jest rzeczą oczywistą, że celem przepisu art. 101 ust. 7 ustawy o BFG jest udzielenie BFG instrumentu w postaci możliwości wszczęcia przymusowej restrukturyzacji w bankach, w których wystąpiły łącznie określone przesłanki.

W przypadku PBS należy jednak stwierdzić, iż nie zachodziły żadne okoliczności uzasadniające pozbawienie banku możliwości dalszego prowadzenia działalności, co jednak nastąpiło na mocy zaskarżonej decyzji. Rada Nadzorcza po raz kolejny stwierdza , że uruchomienie procesu resolution było działaniem pochopnym , podjętym na bardzo wątpliwych przesłankach nie uwzględniającym kilkuletnich działań naprawczych , których skuteczność ujawniały kolejne z audytowane wyniki finansowe.

 

Rada Nadzorcza PBSbank w zawieszeniu

mk

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
bieszczady
bieszczady 12.02.2020, 15:19
to był wyraźny skok pis-u na kasę !! ( spółdzielczość ) wystarczy tylko sprawdzić kto zarządza powstałym po PBS " Nowym Bankiem ". i skąd przyszedł .
Look7
Look7 11.02.2020, 18:52
Miałem tam konto i trzymałem kasę do końca. Właśnie po to by nie upadł, bo słyszałem o jego kłopotach i gdy wydawało się, że już wychodził na prostą. Krach.
SZERYF Z BFG
SZERYF Z BFG 11.02.2020, 11:48
BAIL IN WEDŁUG PRZEPISÓW UNIJNYCH MA DOTYCZYC BANKOW KTÓRE W RAZIE UPADLOSCI MOGA NARUSZYC STABILNOŚC FINANSOWĄ CALEGO SYSTEMU A NIE JAKIŚ LESZCZY LOKALNYCH EWIDENTNY PRZEKRET BFG NAWET OBLIGATARIUSZE SK WOLOMIN MAJĄ DOSTAC OD SYNDYKA 20 PROCENT ICH OBLIGACJI Z MASY UPADLOSCIOWEJ A TAM BYŁO PONAD 2 MLD ZL . WALEK BFG/ KNF/ PWC TEGO LIPNEGO AUDYTORA

SUMA AKTYWÓWBANKÓW W 2019 R WYNIOSŁA 1,5 BILIONA ZŁOTYCH AKTYWA TEGO LESZCZA RESTRUKTURYZOWANEGO 2,7 MILIARDA ZLOTYCH CO STANOWI 0,18 PROCENTA !!!!!!! WSZYSKICH AKTYWÓW SYSTEMU A ONI STOSUJA USTAWE O BAIL IN KNF/ BFG STRZELAJĄ Z RAKIETY BALISTYCZNEJ DO KOMARA JAJA JAK BERETY
Aleze
Aleze 10.02.2020, 23:59
Program naprawczy banku na lata 2016 - 2020 zakładał przede wszystkim wejście banku do Systemu Ochrony Zrzeszenia PBS w 2017 roku.
Bank wystąpił z takim wnioskiem dwukrotnie, i dwukrotnie (w 2017 i 2018 roku) wniosek został odrzucony. Jak podano w uzasadnieniu, bank „generuje ryzyko mające istotny wpływ na ryzyko Systemu Ochrony jako całości”.
Interesująca jest także sprawa dzierżawy identyfikacji wizualnej dotycząca spółki zależnej, gdzie najpierw został wykazany zysk, a po interwencji KNF - sporą strata.
Rajmundo
Rajmundo 11.02.2020, 09:44
To o czymś świadczy, gdy nawet zrzeszenie nie chce podmiotu w IPS oceniając go jako generujący zbyt duże ryzyko.

PBS zdecydowanie stanowił zagrozenie dla deponentow, ktorzy mieli srodki na rachunkach w tym banku. Spójrzcie na komunikat bieżący Banku z kwietnia 2019 - art. 92 crr niespełniony, wspólłczynnik M3 niespełniony. O jakim dążeniu do spełniania norm tu mówić?

Bank mógł isć w upadłość, jak chocby SK Bank, i co?...wtedy byłoby lepiej?
ren
ren 10.02.2020, 20:16
Brawo. Należy zaskarżyć do WSA tę haniebną decyzję BFG. Tak nie można postępować z bankiem, który działa i ze wszystkich sił próbuje spełniać wszystkie polecenia KNF. Jakiś ukryty cel tego działania jest. Nie udało im się wykiwać L. Czarneckiego to chcą zgarnąć dla siebie bank w Sanoku. To jest granda i nie będzie na takie postępowanie przyzwolenia społecznego! Oni sobie nawet nie zdają sprawy co ludzie czują.
Rajmundo
Rajmundo 11.02.2020, 09:51
#ren nie bądź taki - masz wiedzę o jakimś ukrytym celu, to się podziel konkretnie, kto co i jak. Zdaje mi się, ze chyba masz obowiązek zgłosić się do odpowiednich organów i podzielić się tą wiedzą
klon
klon 12.02.2020, 15:22
i co by to dało ?? jest takie powiedzenie " na władze nic nie poradzę " skoro PiS zdecydował zlikwidować niezależną od nich spółdzielczość bankową to w obecnych realiach nic nie można zrobić

Pozostałe