Strażacy zbierają na nowy wóz. Pomagając im - pomagasz sobie!

  • 14.02.2020, 09:03 (aktualizacja 22.02.2020, 00:39)
  • PO

Podziel się:

Oceń:

Strażacy zbierają na nowy wóz. Pomagając im - pomagasz sobie! fot. OSP Posada Zarszyńska
Jako dziennikarz-fotoreporter, bardzo często jestem na różnych zdarzeniach drogowych, pożarach i innych akcjach, gdzie za każdym razem spotykam strażaków. Zawsze są pierwsi na miejscu zdarzenia a gaszenie pożaru to nie jest ich jedyna rola w służbie. Mógłbym wymieniać wiele ale podsumuję tak: są jedyną tak wszechstronną formacją mundurową, na którą zawsze i wszędzie możemy liczyć.

Dlatego też, postanowiłem im ze wszystkich sił pomóc i ogromnie proszę również Was wszystkich o wsparcie. Dla nas to parę groszy a dla nich nowy wóz strażacki...Dla nich? Przecież to wszystko tak naprawdę dla nas! 

* * *

Ochotnicze Straże Pożarne są jedynymi organizacjami działającymi już od drugiej połowy XIX wieku, istniejącymi nieprzerwanie, niezależnie od zawirowań historycznych, politycznych i ustrojowych. 

Ochotnicze Straże Pożarne zawsze były i są nadal siłą łączącą społeczności lokalne, szczególnie wiejskie.

Zarówno dawniej, jak i teraz, kiedy pojawia się jakieś niebezpieczeństwo, zagrożenie życia i mienia, to zawsze, jako pierwsi meldują się strażacy. Kiedyś praca strażaków polegała prawie wyłącznie na gaszeniu pożarów, dziś samochody strażackie wyjeżdżają nie tylko do pożarów, ale także do wypadków drogowych, powodzi, katastrof kolejowych, budowlanych i wielu innych. Jednak utrzymanie sprawnego sprzętu, zachowanie gotowości bojowej nie jest łatwym zadaniem, kiedy w strażackim garażu stoi muzeum.

Samochód STAR 244 służący w naszej jednostce pamięta początki lat 80-tych. Do 1995 roku użytkowany był do wywózki drzewa z lasu, następnie trafił w nasze ręce i w 1996 r. został karosowany, jako wóz bojowy. Do dnia dzisiejszego samochód służy naszym mieszkańcom, jednak ma za sobą wiele awarii i napraw:

  • awaria skrzyni biegów -> regeneracja
  • zardzewiały zbiornik paliwa -> wymiana na nowy
  • zatarcie autopompy -> wymiana na nową autopompę
  • przeciekający zbiornik -> spawanie i zabezpieczenie przed korozją
  • nieszczelny most -> generalna naprawa
  • pękniecie tulei silnika -> wymiana tulei
  • oraz wiele innych awarii związanych z hamulcami, układem pneumatycznym, elektryką itp.

Za każdym razem, kiedy udajemy się alarmowo do zdarzenia w głowie tkwi obawa, że samochód kolejny raz może nas zawieść. Często spotykamy się z opinią społeczeństwa, że nas samochód nadaję się tylko do muzeum. Oczywiście jest to prawa gdyż samochód ma 38 lat, ale dopóki w naszym garażu nie stanie nowy samochód musimy kontynuować działania na obecnym sprzęcie.

Wierzymy w moc internetu, więc postanowiliśmy utworzyć zrzutkę na nowy samochód. Kwota 150 tys. to minimum, aby przeprowadzić generalną modernizację obecnego samochodu (wymiana silnika, skrzyni biegów, zabudowy, pneumatyki, elektryki itp.) w efekcie tworząc nowy sprawny wóz bojowy lub przeprowadzić zakup samochodu używanego.

Nasz zarząd OSP poczynił wiele starań, aby zdobyć dodatkowe fundusze na cele statutowe. W 2019 roku udało się zgromadzić środki w wysokości ponad 40 tys. złotych. Jednak musieliśmy wydatkować je na sprzęt według wymogów dotacji. Jest to dowód na to, że nasza jednostka nie stoi bezczynie w miejscu czekając na mannę z nieba. To dowód także na to, że wasze środki będą w dobrych rękach i prawidłowo wykorzystane.

Jeżeli chcesz poznać bliżej naszą jednostkę przed przekazaniem darowizny zapraszamy na www.facebook.com/ospposadazarszynska

Wesprzeć OSP Posada Zarszyńska możesz wpłacając  TUTAJ 

Za każdą złotówkę z góry dziękuję osobiście w imieniu całej strażackiej braci!

PO

Zdjęcia (1)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe