Reklama

BIESZCZADY: Kraina owadów w Ośrodku Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnym Caritas w Myczkowcach

Opublikowano: pt, 2 lis 2018 08:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Ośrodku Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnym Caritas w Myczkowcach pojawiły się ogromne modele chronionych bieszczadzkich owadów. To karpacki entomo-zieleniec, nowa atrakcja Bieszczad.

Zieleniec znajduje się pomiędzy budynkiem Centrum Informacji o Obszarach Natura 2000 a wybiegiem dla lam w zwierzyńcu. Można go zwiedzać przez cały rok, w godzinach otwarcia OWR. Ekspozycja składa się z siedmiu pięćdziesięciokrotnie powiększonych modeli owadów chronionych, na które możemy natrafić w Karpatach. Są to: nadobnica alpejska, biegacz urozmaicony, niepylak mnemozyna, kozioróg dębosz, krasnopani hera, pszczoła miodna i modliszka. Pomysłodawcami inicjatywy są ks. Bogdan Janik, dyrektor OWR Caritas w Myczkowcach oraz Piotr Kutiak, podinspektor ds. ochrony środowiska w Urzędzie Miasta Sanoka i przewodnik beskidzki.

- W ORW Caritas w Myczkowcach opracowałem i zrealizowałem do tej pory cztery projekty. Jednym z nich był karpacki entomo-zieleniec - mówi Piotr Kutiak. - Od lat przyjaźnię się z księdzem Janikiem, dyrektorem ośrodka, u którego goszczę jako przewodnik i przyrodnik. Organizuję na terenie ośrodka szkolenia i zajęcia przyrodnicze, w tym zajęcia dotyczące owadów. Ośrodkowi podarowałem wiele swoich książek i wszystkie zbiory entomologiczne. Wiele godzin wraz z księdzem Janikiem poświęciliśmy na temat rozwoju ośrodka i realizacji

tematycznych parków na wzór ogrodu biblijnego i parku miniatur cerkwi i kościołów. Ksiądz Bogdan Janik chciał mieć ogród z modelami wielkich owadów. Był to nasz wspólny pomysł. Napisałem dwa projekty, w ramach których nasadzono rośliny miododajne i zakupiono sto hoteli dla owadów. Opracowałem także entomologiczny quest. W 2018 roku napisaliśmy kolejny projekt, w którym postanowiłem zrobić jedyny w Polsce park owadów z gatunkami chronionymi zarówno w naszym kraju jak i w całej UE.

Powstanie zieleńca wiąże się z realizacją projektu Karpackie Inicjatywy II. Pierwszy etap, który polegał na nasadzeniu żywopłotów z kilkudziesięciu rodzimych gatunków drzew i krzewów oraz zamocowaniu 10 sztuk tablic z questem entomologicznym, zrealizowano w listopadzie 2017 roku. Dodatkowo postawiono przy alejce spacerowej sześć tablic, na których opisano rolę zapylających i pożytecznych w środowisku owadów. Znajduje się tam również kilkadziesiąt domków dla tych owadów, a wykonane one są z naturalnych surowców.

Drugi etap to powstanie karpackiego entomo-zieleńca.

- Głównym zadaniem zieleńca jest edukacja ekologiczna w oparciu o kilkudziesięciokrotnie powiększone modele owadów chronionych wpisanych do II Załącznika Dyrektywy Siedliskowej - dodaje Piotr Kutiak. - A także uwrażliwianie ludzi na ochronę owadów chronionych, pożytecznych i zapylających rośliny.

Projekt zrealizowało Stowarzyszenie Ekopsychologia. Dofinansowanie uzyskano z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.