Reklama

Burmistrz Sanoka: To był bardzo pracowity czas

Opublikowano: śr, 6 sty 2021 13:45
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Burmistrz Sanoka: To był bardzo pracowity czas - Zdjęcie główne

foto Archiwum Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Minęły już dwa lata od wyboru tej władzy samorządowej. Wielu prezydentów, burmistrzów i wójtów po raz kolejny kontynuuje swoją pracę, a część sprawuje mandat zaufania publicznego po raz pierwszy. Na początku naszej akcji publikujemy rozmowę z burmistrzem miasta Sanoka, Tomaszem Matuszewskim.

Korso: Jak Pan ocenia te dwa lata? Z czego jest Pan zadowolony, a z czego nie?

Burmistrz Tomasz Matuszewski: Był to bardzo pracowity czas. Po analizie wszystkich potrzeb i możliwości nakreśliliśmy plan działań i realizujemy go krok po kroku. Kilka obszarów wymaga w Sanoku naprawy, pierwszy i zasadniczy to kwestia dostępności mieszkań, ponieważ od tego zależy, czy będziemy miastem rozwojowym. Został zrobiony ważny krok w kierunku budownictwa wielorodzinnego w systemie TBS, nawiązaliśmy współpracę z Krajowym Zasobem Nieruchomości i mam nadzieję, że uda się pozyskać środki na budowę mieszkań, co pozwoli młodym rodzinom związać swoją przyszłość z miastem.

Podjęliśmy też kilka dynamicznych działań w kierunku rozwoju gospodarczego, organizując Forum Gospodarcze i przygotowując Katalog inwestycyjny, który już cieszy się zainteresowaniem potencjalnych inwestorów. W trosce o poprawę czystości powietrza podpisaliśmy list intencyjny z PGE Energia Ciepła. W obecnej chwili jesteśmy na etapie konkretyzowania planów dotyczących przyszłych inwestycji w sieć ciepłowniczą. Pozyskaliśmy środki na inwestycje w mieście, osiągając rekordowy wskaźnik dofinansowania na poziomie 69,7 procent. 

Jest jedna rzecz, która mnie martwi, kiedy patrzę na miniony czas – z niezależnych ode mnie przyczyn nie mogłem spotykać się z mieszkańcami, tak jak to założyłem jeszcze w kampanii wyborczej. Takie spotkania nie należą do łatwych, ale są bardzo ważne, ponieważ pozwalają na bieżąco sondować skalę potrzeb i oczekiwań sanoczan. W nowym roku, dopóki będą obowiązywały obostrzenia sanitarne, spróbuję organizować takie spotkania za pośrednictwem Internetu. 

Korso: Jakimi inwestycjami może się pochwalić Pana samorząd?

Burmistrz Tomasz Matuszewski: Na remonty dróg w ostatnich dwóch latach wydaliśmy 16 mln złotych, w tym kwota dofinansowania, jaką pozyskaliśmy z Funduszu Dróg Samorządowych, przekroczyła 6 mln. Zabezpieczenie osuwiska nad ulicą Podgórze to kluczowa inwestycja dla Śródmieścia. Skarpa nad ulicą Rybickiego, nowy chodnik i nawierzchnia na najczęściej uczęszczanej trasie prowadzącej do skansenu, zagospodarowanie brzegów Sanu, tak aby stały się atrakcyjnymi terenami dla rekreacji i wypoczynku – te działania zmieniły wizerunkowo reprezentacyjną część dzielnicy Wójtostwo.

Wyznaczenie ścieżki rowerowej na przebudowanej ulicy Stawiska na Zatorzu, przebudowa Tysiąclecia, Piastowskiej i Pomorskiej na Dąbrówce, remont ulicy Szewskiej w Olchowcach, a przede wszystkim ulicy Łany na Posadzie, na który mieszkańcy – jak mnie przekonywano – czekali blisko 40 lat. Do tego wspomnę jeszcze o oświetleniu i łąkach kwietnych – mam nadzieję, że sanockie ulice będą zachęcały do spacerów. 

Korso: Pandemia koronawirusa bardzo zmieniła plan na 2020 rok: czego nie udało się zrobić i jakie są widoki na 2021 rok?

Burmistrz Tomasz Matuszewski: Pandemia przewartościowała nasze codzienne życie, jednak uważam, że nie można składać na jej karb niezrealizowanych planów inwestycyjnych. Tak jak wspomniałem wcześniej – remontowaliśmy drogi i osuwiska zgodnie z przyjętym harmonogramem, ponadto podjęliśmy działania, które będą kontynuowane w bieżącym i następnych latach, jak budowa nowej przeprawy mostowej na Sanie, na którą pozyskaliśmy środki z rządowego programu „Mosty dla Regionów”.

Powołaliśmy sanockie towarzystwo budownictwa społecznego, wnioskując do Rady Miasta o przyjęcie stosownej uchwały, prowadziliśmy konsultacje w sprawie Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego, składaliśmy wnioski do Funduszu Inicjatyw Lokalnych, dzięki czemu będziemy mieć środki potrzebne na przystosowanie budynku po Gimnazjum nr 1 na potrzeby przedszkola, a także sieć kanalizacyjną, której dotkliwy brak odczuwają mieszkańcy kilku obszarów na terenie miasta. Nie zrealizowaliśmy zadań z zakresu kultury i promocji, odbył się tylko Jarmark Ikon, ale na to nie mieliśmy wpływu, niestety. Wierzę, że wszystko odrobimy z nawiązką w bieżącym roku.

Korso: W dobie kryzysu gospodarczego samorządy robią, co mogą, aby pomagać lokalnym przedsiębiorcom. Co takiego udało się zrobić w naszym mieście?

Burmistrz Tomasz Matuszewski: Byliśmy jednym z pierwszych samorządów w regionie, który zaoferował pomoc przedsiębiorcom w czasie pandemii. Zarządzenie w tej sprawie wydałem już w marcu, następnie stosowną uchwałę podjęli radni. Pomogliśmy ponad 200 przedsiębiorcom, umarzając ich zobowiązania na kwotę przekraczającą 300 tysięcy złotych. W okresie wakacji, gdy lokale gastronomiczne mogły prowadzić działalność, zdecydowaliśmy o niepobieraniu opłat za ogródki restauracyjne, co zachęciło przedsiębiorców do aktywności. Taki tętniący życiem, pełen zadowolonych turystów Rynek, oby co roku był wizytówką naszego miasta.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (17)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +2 / -4

  sru

  To był bardzo pracowity czas. hahhhahhh ahhhahhahhhhhahahahahhh ahhha haaaahahaha ahahah hahahahhhahhah pyrrrr

 • rok temu | ocena +1 / -4

  Mieetek

  Ma rację, że czas pracowity. Żaden burmistrz nie napracował się tak ciężko nad zdjęciami i lansem na fejsie.

 • rok temu | ocena +9 / -12

  Nigdy nie zaglosuje na TM

  Sanoczanie już się przyzwyczaili ze mają burmistrza od zdjęć na fb a nie od roboty. Może nastepny bedzie bardziej słowny w swoich obietnicach.

 • rok temu | ocena +16 / -9

  siwy

  Połowa kadencji, a zrobił więcej niż jego poprzednik przez całą kadencję. Wreszcie właściwy człowiek na właściwym miejscu. Brawo!!

 • rok temu | ocena +12 / -11

  zadowolony

  Kadencja Burmistrza Matuszewskiego cieżka, lekko nie ma ale daje rade. Jest duzo osób które wrecz nienawidza Burmistrza i siedza przed kompem i wypisują durne komentarze na róznych portalach czy na fb pod anonimowymi nazwiskami czy nikami (TCHORZE). Każda udana inwestycja czy dobra decyzja okropnie boli niektórych radnych tak samo miasta jak i pow... Rozwiń

  • rok temu | ocena +6 / -11

   Gutek

   Ty tak na poważnie?

 • rok temu | ocena +8 / -14

  Namiot płonie.

  Chwalebne komenty to wiadomo, Kazek, Gosia i może jeszcze jakieś stare panny z TG. Fakty są takie ze leci 3 rok najgroszej kadencji w historii Sanoka. Czy burmistrz zrobil już fotę na ściane ze zdjęciami byłych burmistrzów ? Radzę się spieszyć bo czas szybko leci a drugiej kadencji nigdy juz nie będzie. Pamietamy o obietnicach spod namiotu, pamieta... Rozwiń

 • rok temu | ocena +16 / -7

  Józef

  Heee ale gość z komentarzami z esanok przeniósł się na Korso. Tam możesz narzekać, tu piszą prawdę.

  • rok temu | ocena +8 / -15

   Jacks

   Tak, tak dobrze prawisz. Rozumiem ze piszesz o kaziutku i myszy?

 • rok temu | ocena +12 / -16

  podatnik

  Dlaczego prezes SPGK ewakuuję się z Sanoka? Nie wierzy w tą wizje Matuszewskiego ? jest informacja na e-sanok

  • rok temu | ocena +17 / -7

   K.O.

   Prezes się nie ewakuował ale awansował - PZU Warszawa . Pana sprawa czy pan wierzy .Fakty same mówia za siebie . A informacje z e-sanok można między podłej jakości bajki wsadzić. Sam właściciel przeprasza burmistrza Sanoka M. Matuszweskiego za pisanie nieprawdy to świadczy o wiarygodności tego medium . Czegoś takiego w historii Sanoka jeszcze nie ... Rozwiń

   • rok temu | ocena +2 / -7

    Edyta

    Awansował... ponoc nowy ma byc z PIS i z Rzeszowa? Gdzie bezpartyjnosc? W naszym miescie nie ma ludzi do pracy?

   • rok temu | ocena +7 / -15

    Kibolka

    Strasznie żałosne jest to co piszesz. Porażka za porażka ktos zapomnial ze tez przepraszal a co zrobi jak to sie powtórzy? Mowia ze "biuro" pilnuje komentarzy i pilnuje ale ludzie komentarze to nie wszystko posłuchajcie co sie o was mowi nie tylko w mieście. Zycie jest najwazniejsze a nie wasze peany, nie macie rodzin kotów psów? nie macie dla kogo... Rozwiń

 • rok temu | ocena +9 / -14

  Ozi

  Bez złośliwość i z czystym sumieniem. Bez szału. Nic istotnego ani ciekawego.

 • rok temu | ocena +15 / -10

  Maniek

  Jak poszerzy Sanok w co wierzę, to będzie gitara

 • rok temu | ocena +14 / -10

  Aaas

  Trafił na ciężki czas, ale widać zmiany na lepsze.

 • rok temu | ocena +11 / -16

  Głos ludu

  Spieprzaj dziadu od wiosek !